ÜNNEPI  KÖZGYŰLÉS

Helyi - 2009-04-08

I. Lipót magyar király 1693. április 11-én adományozta Debrecennek azt a kiváltságlevelet,  melyben a várost szabad királyi városi rangra emelte.

Debrecen város közgyűlése méltóképpen emlékezve a jeles   évfordulóra,  ebből az alkalomból    hagyományosan díszpolgári   címet, díjakat adományoz, s átadásra kerül a Kölcsey Ferenc ösztöndíj. 

Debrecen Közgyűlése 1991-ben alkotott rendeletével „Debrecen Megyei Jogú Város Díszpolgára” kitüntető címet alapított.   A cím adományozásával a közgyűlés kifejezésre juttatja nagyrabecsülését azok iránt, akik a város és lakossága érdekében példamutatóan munkálkodtak. Ezzel ismeri el azok életművét, akik   maradandót alkottak és ezzel hozzájárultak Debrecen szellemi és anyagi gyarapodásához. E címmel tüntethető ki az a személy, aki városunk nemzetközi hírnevét tovább erősítette.

 

A Képviselőtestület ez évben, 35/2009. (III. 19.)  határozatával  „Debrecen Megyei Jogú  Város Díszpolgára”   kitüntető címet adományoz

 

BOSÁK NÁNDOR római katolikus megyéspüspök úr

részére.

 

BOSÁK NÁNDOR római katolikus megyéspüspököt, aki idén ünnepli 70. születésnapját, 1963-ban szentelték pappá, majd 1993-ban II. János Pál pápa az általa alapított Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye első püspökévé nevezte ki. Nagy gondot fordít a két közigazgatási megyét magában foglaló egyházmegye hitéletének fejlesztésére, s különösen az ifjúság keresztény nevelését tartja szívügyének. Ennek érdekében vállalta az egyházmegyében újjászervezett három középiskola fenntartását, s az ifjúságért érzett felelőssége nyilvánult meg az egyetemi lelkészség megalapításában is. Eddigi püspöki szolgálata alatt Debrecen két lakótelepén épült új templom (a Tócóskertben a Szent Család, az Újkertben a Megtestesülés), és a régiek is megújultak. Sokféle módon igyekszik elősegíteni a keresztény felekezetek közötti együttműködést, az ökumenikus szemlélet megerősödését. Egyházmegyei szolgálata mellett a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia munkájából szintén jelentős részt vállal. Különféle felnőttképzési formákban lehetőséget biztosít a vallási műveltség szintjének emelésére, a tudatos keresztény közéletiség fejlesztésére. Több alapítványt, civil szervezetet támogat, s évek óta hasznos munkát végez a Debrecen Kultúrájáért Alapítvány kuratóriumában is. Műveltsége, nyitottsága, teológiai felkészültsége, ökumenikus gondolkodása és emberi tulajdonságai miatt köztiszteletnek örvend.

A díszpolgári cím adományozásával a Közgyűlés Debrecen várost gazdagító, példaértékű munkásságát kívánja elismerni.

 

           

A   város  érdekében   kifejtett   jelentős   tevékenység elismeréseként „Pro Urbe” kitüntető  díj  adományozható azon természetes és jogi  személynek, közösségnek, aki (amely) éveken  keresztül  munkálkodott  a helyi társadalom  javára az emberi  tevékenység   valamely területén.

 

Debrecen Megyei Jogú Város Közgyűlése 35/2009. (III. 19.) határozata alapján „Pro Urbe”  kitüntető díjat adományoz

 

DR. SZEMERÉDY MIKLÓS nyugalmazott erdőmérnök, erdészeti szakértő és

VAD ZSIGMOND vezető lelkész, a Debreceni Református Egyházmegye esperese

részére

                       

 

DR. SZEMERÉDY MIKLÓS nyugalmazott erdőmérnök, erdészeti szakértő Debrecenben, később Nyíregyházán dolgozott a Felsőtiszai Erdő és Fafeldolgozó Gazdaságban, 15 évig főmérnökként irányította a nagyvállalat erdőművelési-szakmai munkáját. Állandó fejlesztéssel, új technológiák és új nemesített fajták bevezetésével rentábilis erdőgazdálkodást valósított meg. Így született meg az ország legnagyobb – európai színvonalú – csemetekertje Derecskén, mely a gyorsan növő fafajok termesztési és nemesítési centrumává vált. Nyárnemesítési témából doktorált; s a fehérnyár vegetatív szaporítását lehetővé tévő eljárását számos ország és helyi termelő vezette be. Mint megszállott természetbarát, két évtizedig irányította a debreceni Erdőspuszták és a nagykállói Harangod közjóléti fejlesztését. Ezekkel a rekreációs feltételeket megteremtő beruházásokkal a térség üdülő- és pihenőerdőkkel is gyarapodott. Jelenleg Debrecen Megyei Jogú Város erdészeti szakértőjeként dolgozik, továbbá az Európai Unió Erdészeti és Faipari Bizottságának „Urban Forest and Trees” parkerdő fejlesztő albizottságában a – Magyarországon bemutató mintaterületnek kijelölt – debreceni Erdőspuszták fejlesztésének irányítója, melyről számos könyvet is írt. Tősgyökeres debreceniként egész életét és – több díjjal elismert – szakmai pályafutását a város fejlesztésének, fejlődésének szentelte.

A közgyűlés Debrecen város fejlődését segítő, kimagasló erdőmérnöki, szakértői munkássága  elismeréseként adományozza részére Debrecen Város Pro Urbe díját.

 

           

VAD ZSIGMOND vezető lelkész, a Debreceni Református Egyházmegye esperese a Debreceni Református Teológiai Akadémián 1979-ben fejezte be tanulmányait, majd külföldi ösztöndíjat kapott. Hazajövetelét követően 1981-ben lelkészképesítő szakvizsgát tett, és Balmazújvárosban dolgozott lelkészként. Itt megvalósította a város két nagy református templomának felújítását, valamint az új Gyülekezeti Centrum felépítését. 1990-től a Debrecen-Nagytemplomi Református Egyházközség lelkipásztora. Bár fő feladatának a gyülekezet építését határozta meg, ám ezzel párhuzamosan alapítója a ma már 74 szellemi fogyatékos „gyermek” nappali ellátását végző Immánuel Otthonnak, a Nyitott Ajtó Otthon és Támogató Szolgálatnak, illetve a Reménysugár Hajléktalanok Nappali Melegedőjének. Szerteágazó munkája mellett kutatással is foglalkozik, s rendszeresen publikál a Teológiai Szemle és a Református Egyház című folyóiratokban; a Tiszántúli Egyházkerület sajtóügyi előadója. Tagja a Magyar Református Egyház Zsinatának, valamint a Külügyi és Missziói Bizottságának, továbbá a Dorcas Segélyszervezet Nemzetközi és Magyarországi felügyelő bizottságának, illetve számos más szervezetnek. Eddig végzett példamutató, kimagaslóan aktív tevékenységének méltó egyházi elismeréseként az érintett presbitériumok – 2009-től – a Debreceni Református Egyházmegye esperesévé választották meg.

A közgyűlés Debrecen város fejlődését szolgáló, sokoldalú munkásságának elismeréseként adományozza részére Debrecen Város Pro Urbe díját.

 

 

 „Debrecen Város Mecénása” díj adományozható a város gyarapodását, fejlődését szolgáló,   ellenszolgáltatás nélküli, jelentős anyagi támogatás elismeréseként.                   

Debrecen  Megyei  Jogú  Város Közgyűlése  35/2009. (III.19.)  határozatával „Debrecen Város Mecénása” díjat adományoz

 

FÜLÖP ZSOLT, a Delog Debreceni Logisztikai Központ és és Ipari Park Kft. ügyvezető igazgatója  és

                        HORVÁTH LAJOS, a HBZ Kft. ügyvezető- tulajdonosa

                        részére.

 

FÜLÖP ZSOLT, a Delog Debreceni Logisztikai Központ és Ipari Park Kft. ügyvezető igazgatója, a Magyar Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetségének – alapítása óta – elnöke, a  Hajdú – Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Szállítási és Logisztikai Kollégium elnöke, a Logisztikai Egyeztető Fórum soros elnöke; ismert és elismert szaktekintély. Munkájában elért eredményeit a logisztikai szakma respektálja, amit az is fémjelez, hogy 1999-ben az év logisztikai menedzserének, 2004-ben pedig az év szállítmányozási szakemberének választották meg. Debrecen fejlesztésében – a gazdasági életet érintően – kiemelkedően hasznos munkát végez, és ennek révén a város értékeit növelő, maradandó eredményeket ért el. 1998-ban jelentős szerepet vállalt a Borzán Gáspár utca kiépítésében. Szervező munkája mellett anyagilag is hozzájárult a beruházás megvalósulásához. Évek óta támogatja a – hat évvel ezelőtt az erdélyi gyermekek megsegítésére létrejött, s mára már hagyománnyá lett – „Gyermekek a Gyermekekért” elnevezésű ajándékozási akcióra összegyűjtött csomagok Erdélybe történő eljuttatását.

A Közgyűlés a város fejlődése érdekében végzett tevékenységét, valamint áldozatos támogató szerepét kívánja elismerni a Debrecen Város Mecénása díj adományozásával.

           

HORVÁTH LAJOS, a HBZ Kft. ügyvezető-tulajdonosa, iskoláinak elvégzése után és többéves szakmai tapasztalat birtokában, 1988-ban létrehozta az Elzett Zárcentrum Kereskedőházat. Rá két évre pedig megalapította saját cégét, a Hanna Bahor Gmk-t, továbbá Zárcentrum néven megnyitotta első üzletét. Kitartó munkájának köszönhetően vállalkozása évről-évre sikeresebb lett, s egyre dinamikusabban terjeszkedett mind az országhatáron belül, mind azon túl. A fejlődés a debreceni üzletet is elérte, mely – kinőve régi helyét – 2006-ban egy új, 3000 m2-es áruházba költözött át. Itt létrehozta a HBZ Galériát, ahol magas színvonalú képzőművészeti kiállításoknak és neves művészek alkotásainak ad helyet és teret. A művészet, kultúra mellett a sport ugyanúgy szívügye, ezért hosszú évek óta több debreceni sportegyesületet, illetőleg sporteseményt is támogat. Szintén fontosnak tartja a gasztronómia, valamint a magyar borok népszerűsítését, például az évente megrendezésre kerülő Debreceni Pulykanapok keretén belül. A már említett támogatásokon túl több debreceni egyesületnek, intézménynek, alapítványnak nyújt – rendszeresen és többféle formában – segítséget.

Debrecen várost gyarapító sikeres üzleti tevékenysége, kulturális, sport és civil közösségi életének támogatása elismeréseként a Közgyűlés Debrecen Város Mecénása díjat adományoz részére.