ÜNNEPI  KÖZGYŰLÉS DEBRECENBEN

Helyi - 2010-04-09

A Város Napja tiszteletére rendezett ünnepi közgyűlésen Debrecen város szabad királyi várossá nyilvánítását ünnepeljük. A kiváltságlevelet I. Lipót magyar király 1693. április 11-én adományozta Debrecennek.  Ebből az alkalomból hagyományosan átadjÁk a díszpolgári címet, a Pro Urbe, a Mecénás- és Sajtódíjat valamint a Kölcsey Ferenc ösztöndíjat. 

           

DR. ARADI CSABA (1944) ökológus, címzetes egyetemi docens, a Hortobágyi Nemzeti Park nyugalmazott igazgatója, a magyar természetvédelem elismert szaktekintélye. Az UNESCO MAB Nemzeti Bizottságának, a Ramsaari Egyezmény Magyar Nemzeti Bizottságának tagja, a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Akadémiai Bizottsága Természetvédelmi Munkabizottságának elnöke.

1969-től – kisebb megszakításokkal – tanít a Debreceni Egyetemen. Tanítványai közül többen magyar és külföldi egyetemek professzorai, oktatói, kutatói.

Igazgatása alatt a Hortobágyi Nemzeti Park  – élőhelyeinek rehabilitációja, a tájsebek eltüntetése, a puszta eredeti arculatának szakszerű és igényes helyreállítása eredményeként – 1999. december 1-jén a Világörökség részévé vált.

Tudományos, szakmai tevékenysége fókuszában a hortobágyi ökológiai vizsgálatok mellett Debrecen és Debrecen környéki élőhelyek kutatása áll, nevéhez fűződik a Nagyerdő védett területének bővítése és az Erdőspusztai Tájvédelmi Körzet létrehozása. A közelmúltban dolgozta ki a Tócó-völgy természetvédelmi kezelési és fejlesztési tervét.

Publikációi az általános ökológia, a konzervációbiológia, az etológia kutatási területeire, valamint Magyarország és az Európai Unió természetvédelmi kérdéseire terjednek ki.

A díszpolgári cím adományozásával a közgyűlés Debrecen várost gazdagító, példaértékű munkásságát kívánja elismerni.

 

          DR. LOVAS REZSŐ GYÖRGY (1946) fizikus, akadémikus, címzetes egyetemi tanár, 1991-től 1996-ig a Magyar Tudományos Akadémia Atommagkutató Intézetének igazgatóhelyettese, 1997-től tizenegy éven keresztül igazgatója volt. Jelentős nemzetközi elismerést váltott ki az elméleti magfizikában, elsősorban a nukleonok atommagbeli csomósodásának értelmezésével. Munkáira több mint hétszáz független mértékadó hivatkozás ismeretes. Kiváló kutatókat nevelt, és a magyar tudomány közügyeit szívén viseli. Számos tudományos szervezeti tisztsége folytán is elismert személyiség; jelenleg egyebek közt a Magyar Tudományos Akadémia Fizikai Osztályának elnökhelyettese, az Akadémiai Kutatóintézetek Tanácsának tagja és a Magyar Tudományos Akadémia Energiastratégiai Munkabizottságának koordinátora. Nagysikerű előadásokat tartott, cikkeket írt a magyar tudományos nyelvről. Számos szakma- és tudománypolitikai publikáció szerzője. Ismeretterjesztő munkáiból Az atommag – Utazás az anyag szívébe című könyv gondozása emelhető ki. A Debreceni Egyetem és az Atommagkutató Intézet kapcsolatának építésében régóta tevékeny szerepet vállal. 1995-96-ban a Debreceni Universitas Egyesülés elnöke volt. Közéleti munkásságának fontos állomása, hogy hat évig a Professzorok Batthyány Körének alelnöke volt, és ma is elnökségi tagja. Szerkesztője volt a Szent István-tervnek, és publicisztikai munkái révén is ismert. Számos szakmai kitüntetése mellett 2000-ben a debreceni önkormányzat Hatvani-díjjal ismerte el munkásságát.

A díszpolgári cím adományozásával a közgyűlés Debrecen várost gazdagító, példaértékű munkásságát kívánja elismerni.