Az idei első féléves adatok alapján a magyarországi lakáspiac egyre inkább a megfizethetőség határához közelít: a magas árszint mellett visszaesett a forgalom, beszűkült az árnövekedés és átrendeződött a vevői kör - közölte a Duna House a friss ingatlanpiaci barométere alapján kedden.
A júniusi 9862 tranzakció a májusi szintet 10,9 százalékkal haladta meg, a tavalyi júniusi értéktől pedig 0,5 százalékkal maradt el, így éves alapon stagnált a forgalom. A félév egészében 56 554 adásvétel zárult, ami 10,8 százalékos csökkenés a tavalyi első félévhez képest, amikor még bővülés jellemezte a lakáspiacot
A Duna House értékesítési adatai alapján a második negyedévben a főváros budai és pesti oldalán, valamint országosan (Közép-Magyarország kivételével) egyaránt a 40-60 négyzetméter közötti alapterületű ingatlanok voltak a leginkább kelendők. Budán négyzetméterenként 1,2-1,6 millió, Pesten négyzetméterenként az 1,2-1,4 millió forintos ársávban adták el a legtöbb lakást. Országosan a négyzetméterenkénti 600 ezer forint feletti áron értékesített ingatlanok aránya 44-ről 50 százalékra emelkedett egy év alatt.
Idén a második negyedévben a panellakások átlagos négyzetméterára éves összevetésben az ország keleti részén 661 ezer forintról 759 ezer forintra, nyugaton 671 ezer forintról 806 ezer forintra nőtt. A használt téglalakásoknál is növekedés volt: a keleti, illetve nyugati országrészben a tavaly júniusban elért 371 ezer, illetve 469 ezer forintos négyzetméterár idén júniusra 434 ezer, illetve 494 ezer forintra nőtt.
Arra is kitértek, hogy idén júniusban éves összevetésben a fővárosban 19-ről 40 százalékra, vidéken 27-ről 37 százalékra bővült az első lakásukat vásárló ügyfelek aránya. A vásárlói motivációk sorában Budapesten és vidéken is a második helyen a befektetés, a harmadik helyen pedig a nagyobb ingatlanba költözés állt.
Budapesten az első lakás megvásárlására átlagosan 69,05 millió, vidéken 48,23 millió forintra volt szükség. A fővárosban azok, akik ingatlanba fektették megtakarításukat, átlagosan 72,7 millió, míg vidéken 36,46 millió forintot költöttek. A nagyobb ingatlanba költözésre a fővárosban átlagosan 122,8 milliót, míg vidéken 72,62 millió forintot fordítottak.
Budapesten és vidéken is a korábbi befektetés eladása volt az értékesítés fő oka, aránya a fővárosban 30-ról 48 százalékra, vidéken 23-ról 32 százalékra emelkedett.
A vevői és az eladói oldal együtt egyértelmű képet ad: a befektetők egyre inkább kiszállnak a piacról, a vételi oldalon visszahúzódnak, az eladóin pedig egyre nagyobb arányban jelennek meg - ismertette a Duna House.