A Nemzetközi Valutaalap  javaslatai

Jegyzet - 2015-01-31

A jegybanknak a dezinflációs nyomás miatt fontolóra kellene vennie az óvatos monetáris lazítást - állapította meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországon tárgyaló delegációja.A küldöttség Budapesten - az IMF Alapokmányának IV. cikkelye alapján - rendes éves felülvizsgálatot végzett.

A január 21-30. közötti egyeztetések lezárásaként elkészített záró nyilatkozat  szerint a magyar gazdaság kilábalóban van a válságból, de az erős, fenntartható bővüléshez és a magánszektorbeli magasabb foglalkoztatottságig még hosszú az út. A makrogazdasági lépések hozzájárultak a sebezhetőség csökkenéséhez, az erős növekedéshez és a munkanélküliség csökkentéséhez - ismerte el a valutaalap, amely szerint Magyarország továbbra is sérülékeny és középtávú növekedési kilátásai visszafogottak.

 

Ezért a delegáció szerint fokozatos költségvetési konszolidáció kell, amelyet hatékonyabb, méltányosabb és növekedésorientált állami kiadások és adópolitika alapoz meg. A pénzügyi fronton elért haladást strukturális reformokkal kell kiegészíteni a növekedési potenciál felszabadításáért és azért, hogy az ország vonzóbbá váljon a munkahelyteremtő és innovatív hazai és külföldi vállalkozók számára. A fiskális politikát illetően az IMF úgy ítéli meg, hogy a költségvetési konszolidáció melletti kormányzati elkötelezettséget konkrétabb politikai intézkedésekkel kell alátámasztani.

 

A növekedésbarát és teljes költségvetési konszolidációs stratégia célja, hogy az adósságot csökkenő pályára állítsa, miközben a hosszú távú növekedést erősíti. Tekintettel arra, hogy egyensúlyt kell teremteni az adósságcsökkentés és a gazdasági növekedés támogatása között, az IMF-misszió mérsékelt, évente a bruttó hazai termék (GDP) 0,5 százalékának megfelelő strukturális költségvetési kiigazítást ajánl 2015-től, amit rögzítene is a középtávú költségvetési keretben. A valutalap javasolja az adórendszer hatékonyságának és progresszivitásának növelését, ideértve az adómentességek csökkentését és a torzító hatású ágazati különadók fokozatos megszüntetését, a közszférában foglalkoztatottak számának csökkentését, a közszolgáltatások (az egészségügy, az oktatás és az állami tulajdonú vállalatok) javítását.

 

Az IMF hatékonyabb szociális jóléti rendszert szeretne és a közmunkaprogramot is fokozatosan megszüntetné.

 

A monetáris politika terén az IMF-misszió szerint fontolóra kellene venni a további monetáris enyhítést a kitartó dezinflációs nyomás miatt. Miközben a termelés potenciálja alatt teljesít, a külső környezet gyenge, a nyersanyagárak csökkennek és az infláció várhatóan hosszabb ideig alacsony marad. A küldöttség ezért lehetőséget lát a további óvatos monetáris lazításra, különös tekintettel a háztartások mérlegének nagyobb rugalmasságára az árfolyamkockázattal szemben, valamint az Európai Központ Bank nemrégiben bejelentett mennyiségi enyhítésére.

 

Az erős növekedés fenntartásához szükség lesz az árstabilitás megőrzésére és a pénzügyi közvetítés, beleértve a bankszektor működési környezetének javítására - áll a jelentésben, amelyben utalnak arra, hogy a kedvező monetáris feltételek és javuló piaci hangulat dacára a banki hitelezés hanyatlik. A kockázatosabb kis- és középvállalkozásokat hitelező bankok kamatpolitika révén történő támogatása mellett az IMF-misszió a banki különadók csökkentését javasolja, valamint arra bátorítja a kormányt, hogy tárgyaljon a bankokkal működési környezetük javításáról.

 

Az IMF-misszió szerint ambiciózus strukturális reformok nagyobb növekedési pályára állíthatják a magyar gazdaságot. A növekedést korlátozza a munkaerőpiac strukturális gyengesége, a nem megfelelő üzleti környezet, az állam megnövekedett szerepvállalása a gazdaságban, valamint az alacsony termelékenység. A valutaalap az üzleti környezet javítását tanácsolja, ideértve egyebek között a politikai kiszámíthatóság és az átláthatóság növelését.

Forrás:portfólió.hu