Akem Adams meghalt

Jegyzet - 2013-12-30

"A terheléses vizsgálat, különösen élsportolók esetében nem a szív és érrendszeri panaszok diagnosztizálására/szűrésére szolgál, hanem azzal a játékos edzettségi állapota határozható meg. Ilyen vizsgálat minden FTC-labdarúgóról készült évi rendszerességgel a felkészülési időszakban, illetve a leigazolást megelőzően. Akeem Adams esetében az orvosi stáb 5 alkalommal foglalta le az egyik budapesti sportdiagnosztikai laboratóriumot, azonban Ricardo Moniz egyik alkalomra sem engedte el a játékost a futószalag-terheléses és légzéses gázcsere vizsgálatra."

Az FTC orvosi stábjának közleménye

2013.12.03

"1. A Ferencvárosi TC egészségügyi stábja az UEFA és FIFA által rendszeresített, az egyik legszigorúbb alkalmassági vizsgálatot használja, a Magyarországon kötelező sportorvosi vizsgálat mellett. Tehát a játékost megvizsgálja a klub alkalmazásában álló ortopéd-traumatológus, egy kardiológus, és egy klubtól független sportorvos. A vizsgálatok a FIFA PCMA és az UEFA PCMA (pre-competition medical assessment) alapján történnek minden egyes játékosnál. (lásd: http://www.fifa.com/mm/document/afdeveloping/medical/01/07/26/86/fifapcmaform.pdf, UEFA körlevél 2012)

 

2. Akeem Adamsnél olyan mozgásszervi problémák derültek ki a szerződést megelőző vizsgálaton, mely alapján jelentős volt a sérülés, illetve újrasérülés veszélye. Az elváltozásokról RTG és CT felvételek készültek. Ezen elváltozások nem teszik a versenysportra alkalmatlanná a játékost, azonban a klub érdeke, hogy a szerződést megelőző vizsgálatokkal az újrasérülés és a krónikus panaszok jelentkezésének veszélyeiről is tájékoztassuk a klubot. Ezek alapján az orvosi stáb a játékos szerződtetését nem javasolta a klubnak, az orvosi véleményeket azonban a vezetőedző felülbírálta és a klub vezetése előtt ragaszkodott a játékos leigazolásához.

 

3. Az Egészségügyi Stáb munkáját jelentősen hátráltatta, hogy Ricardo Moniz az egészségügyi munkát is irányítása alatt kívánta tartani, több alkalommal az orvosi evidenciákkal ellentétes utasításaival kellett küzdenünk.

 

4. A terheléses vizsgálat, különösen élsportolók esetében nem a szív és érrendszeri panaszok diagnosztizálására/szűrésére szolgál, hanem azzal a játékos edzettségi állapota határozható meg. Ilyen vizsgálat minden FTC-labdarúgóról készült évi rendszerességgel a felkészülési időszakban, illetve a leigazolást megelőzően. Akeem Adams esetében az orvosi stáb 5 alkalommal foglalta le az egyik budapesti sportdiagnosztikai laboratóriumot, azonban Ricardo Moniz egyik alkalomra sem engedte el a játékost a futószalag-terheléses és légzéses gázcsere vizsgálatra.

 

5. Az édesapja haláláról szóló információról az egészségügyi stáb az infarktus bekövetkezte után, a család megérkezését követően, a velük tartott megbeszélésen értesült, ekkor mondta Ricardo Moniz, hogy igen, erről neki volt tudomása, de mi köze ennek a játékosnál bekövetkezett infarktushoz? Ezen a megbeszélésen több klub alkalmazott is részt vett.

 

6. Nem gondoljuk, hogy egy orvosi diplomával nem rendelkező laikusnak, mint Ricardo Moniznak ismernie kellett volna a szülői hirtelen halál és a kardiovaszkularis megbetegedés közötti összefüggést, azonban azt sem gondoljuk, hogy ugyanilyen okból kifolyólag tudja, hogy miként kell élsportolókat kardiológiai szempontból szűrni, ezért is elfogadhatatlan a nyilatkozata.

 

7. Az Országos Mentőszolgálat és a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika munkatársai szakmai hozzáértése, lelkiismeretes munkája, szakmai bravúrjai nélkül Akeem Adams jelenleg biztosan nem élne.

 

Az Egészségügyi Stáb a korábbi vezetőedzővel kapcsolatos kommunikációt evvel a nyilatkozattal lezártnak tekinti. Adams állapotáról természetesen továbbra is tájékoztatja a közvéleményt.

 

Dr. Szelid Zsolt

Dr. Pánics Gergely

Dr. Reha Gábor"

 

xxx

 

Foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés

Btk.171. § (1) Aki foglalkozása szabályainak megszegésével más vagy mások életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek teszi ki, vagy testi sértést okoz, vétséget követ el és egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő.

(2) A büntetés

a) három évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást, vagy tömegszerencsétlenséget,

b) egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált... okoz.