Amerikai ingatlanbomba?      

Jegyzet - 2007-08-13

A tőzsdék elmúlt hetekben történt megingása az amerikai hitelválság következménye. Két hét alatt 5-10 százalékos csökkenés Miért is?

 2003 júliusára 1 százalékos mélypontra süllyedt az amerikai irányadó kamat. A rendkívül olcsó hitel eladósodásra ösztönzött - mindenekelőtt az ingatlanpiacon -, olyan embereket is, akik korábban nem tudták volna fizetni a törlesztési terheket, vagy a bankoknál nem voltak hitelképesek.

A csábítóan alacsony kamatok következtében ugrásszerűen megnövekedett hitelfelvételi képesség a magasba röpítette a keresletet, ami az ingatlanáraknak adott egy óriási lökést. E két tényező egymásra találásával pedig megszületett egy új amerikai specialitás: a másodlagos hitelpiac (subprime market).

 

A másodlagos adósok fogalma elsősorban azokat a hitelfelvevőket takarja, akiknek a fizetőképessége nem „elsőrendű”, s ezáltal magasabb kockázatúak a bankok szemében.

A problémát az okozta, hogy nem csak azok folyamodtak  hitelért, akik ténylegesen is saját lakásra vágytak. Kialakult egy spirál: az ingatlanárak szakadatlan növekedése lehetővé tette, hogy ugyanarra az ingatlanra is újabb és újabb hiteleket vegyenek fel a tulajdonosok. Arra is volt példa, hogy valaki azért vett lakást, hogy olcsó jelzáloghitelhez juthasson, amelyből aztán újabb lakást vett, és újabb hitelt igényelt, hogy aztán az így kölcsön kapott összeget részben fogyasztásra költse.

 

Addig nem is volt semmi probléma, amíg a kamatok alacsonyak voltak, az ingatlanárak pedig nőttek. A kamatszint elindult el fölfelé, az ingatlanpiac még gyorsabban pörgött, az amerikaiak pedig továbbra is lendületesen fogyasztottak. 2005 végén a lakásárak csökkenni, s ezáltal a hitelek mögötti jelzálogfedezetek is olvadni kezdtek.

 

A hitelezők észbe kaptak, egyre-másra küldték szét a fizetési felszólításokat pluszfedezet, vagy magasabb törlesztő részletek igényével. Mivel időközben a banki kamatok is szépen megemelkedtek (az 1 százalékos történelmi mélypontról a Fed-kamatláb immár 5,25 százalékig ment föl), az adósok egy része ma már vagy nem tud, vagy nem akar többet fizetni. Ráadásul a házát is hiába adná el, ha az immár kevesebbet ér, mint amennyi hitel van rajta. Mindezek következtében tavaly év eleje óta körülbelül 70 másodlagos jelzálog-hitelező jelentett csődöt.

H.I.

Folytatjuk