Csináld jól, és beszélj róla?

Jegyzet - 2006-10-13

90 százalékban csináld jól, 10 százalékban beszélj róla- ezt tanítják  napjainkban már az alapfokú kereskedelmi tanfolyamokon is. Valószínűleg az egészségügyi minisztérium vezetői közül senki sem végzett alapfokú kereskedelmi iskolát, ezért nem ismerik a fenti alapelvet. Miközben erős kétségeim vannak arról, hogy 90 százalékban jól csinálják-e, biztosan tudom hogy 10 százalékban nem jót , s nem jól beszélnek róla.

A változtatások szakmai része többrészes elemzést igényelne. Maga az a módszer, ahogyan a változást végrehajtják, vagy végre akarják hajtani, már most látszik, hogy hibás. A változás menedzselése ugyanis, tudomány, vagy finomabban szólva olyan tantárgy, amit tanítanak az MBA képzésben. Szerencsére Magyarországon napjainkban már több ezer embernek van MBA diplomája, így ők tudják, hogy megbukna változásmenedzselésből az egészségügyi kormányzat bármelyik vezetője, ha azt és úgy akarná elfogadtatni vizsgadolgozatában, amit és ahogyan a miniszter és csapata eddig tette.

Ott ugyanis nem tíz percben,  különböző irányultságú újságírók kérdéseire kellene válaszolni, hanem lépésről lépésre, a  változásmenedzselés szabályai szerint kellene bizonyítani, hogy mit tervez a jelölt, miért azt, és hogyan valósítja meg.  Kétségtelen tény, hogy az egészségügyi miniszter kiváló a gyorsinterjúk során, s látszik, hogy határozott elképzelése van arról, mit is kellene változtatni. Példák sokaságával erősíti mondanivalóját, s talán hihetnénk is neki, ha a következő interjúban az ellenzék szakpolitikusa nem ugyanilyen erényekről tenne tanúbizonyságot. A változásmenedzselésből nem vizsgázott közel tízmillió magyar meg kapkodja a fejét, s pártbéli vagy személyes szimpátiája alapján dönti el, hogy kinek van igaza.

Ha Molnár Lajos arról beszél, hogy a baleseti sebészeteken az elvégzett műtétek negyven százaléka csípőműtét, akkor neki hisz, ha Mikola István végre nem az erdélyiek szavazóképességével foglalkozik, hanem arról elmélkedik, hogy helyes-e abortuszon átesett kislányok adatait továbbítani, egy nem feltétlenül zárt, szigorú rendszerbe, akkor neki hisz.

Az átlagos magyar honpolgár már halálosan unja, hogy példákkal próbálják bebizonyítani neki az igazságot, mert átlagos magyar honpolgár is tudja, hogy példákkal minden és mindennek az ellenkezője is bizonyítható. Ehhez még alapfokú kereskedelmi végzettség sem kell, MBA diplomára meg különösen nincs szüksége az átlagmagyarnak.

Csendben jelzem: sem a miniszterre, sem az ellenzéki szakpolitikusokra a fenti kitétel nem vonatkozik.   

Hajdu István