Egy normális országban….

Jegyzet - 2009-07-29

„Egy normális országban egyébként is az a helyes és értelmes, ha konkrét ügyekben a politikusok leülnek egymással tárgyalni.”- mondta  Kósa Lajos a minap  Bajnai Gordon debreceni látogatása kapcsán, majd  hozzáfűzte: a mindenkori magyar miniszterelnök előtt a debreceni polgármesteri hivatal kapuja mindig nyitva áll.

Egy abnormális országban egy normális lépés.

Ha már a lépéseknél tartunk: egy normális országban az is normális lépés, ha egy vállalkozás, a saját, jól felfogott érdekeit figyelembe véve üzleti ajánlatot tesz, vállalkozik. Így történt ez a z „a T-Systems leányvállalata, az IT Services Hungary ma átadott, debreceni irodakomplexumában” (hogy pontosan idézzem a cég sajtóközleményét) ami épp a vállalkozó céget nem említi.

 

Az épület a HUNÉP cégcsoport beruházásában és kivitelezésében a Magyar Fejlesztési Bank finanszírozásával valósult meg. Az épületet az IT Services Hungary 10 évre bérli, de nem a tulajdona.

 

A különbség épp annyi mint, a saját tulajdonú lakás, vagy a bérlakás között van.

Ha már a normális országról példálózott a város polgármestere, érdemes megemlíteni a helyszint. Az egykori Debreceni Agrártudományi Egyetem tangazdasági területét, aminek helyén az agrár-innovációs tudáspark első jelentős létesítménye az új IT-központ.

Nagy János professzor, a Debreceni Egyetem Agrártudományi Centrumának (DEATC) elnöke jelezte is a megnyitón, hogy az egyetemi gyakorlati informatikai képzés jó terepe lehet az új IT-központ, s az agrár-innovációs tudásparkhoz kapcsolódó 100 hektáros terület pedig további fejlesztésekre nyújt lehetőséget.

A zöldmezős beruházás előnye épp az volt ebben az esetben, hogy az építési engedélyhez szükséges „szomszédi hozzájárulás” gyors volt, s nem hátráltatta hónapokig a vállalások határidőre történő teljesítését.

Egy normális országban így megy ez: a miniszterelnökkel szóba áll az ország második városának ellenzéki polgármestere. Az építőipari cég építésre vállalkozik, a bank finanszíroz, az egyetemi centrum adja a terepet, mert mindenki hosszú távon gondolkozik.

Hajdu István