Ez év július 1-én lép életbe a Babes-Bolyai Egyetem szenátusának az a határozata, amelynek alapján magyar nyelvű táblákat helyeznek el az intézetben. Közben két tanárt azzal az indoklással bocsátottak el, hogy az egyetem tulajdonát károsítják, miközben olyan általános információkat tartalmazó anyagokat helyeztek el magyar nyelven az egyetem falán, amely a román szövegekkel teljes mértékben egyeztek.
Ha az előbbit tekintjük, félsikerről beszélhetünk, ha az utóbbira gondolunk, van még mit tenni.
Nézzük a számokat.
A romániai felsőoktatásban továbbtanulóknak csak 4,4 %-a származik magyar nyelvű kisebbségből, és csak 1,6% élhet azzal a lehetőséggel, hogy magyarul tanulhasson, holott a magyarok aránya Románia teljes népességét figyelembe véve 6,6 %.
Nézzük a „hivatalos” megnyilatkozásokat:
A Babes-Bólyai Egyetem Kolozsvárott, magát 3 nyelvű (Román-Magyar-Német) multikulturális jellegűnek nyilvánította, és ezt az Alapszabályában lefektette. Az egyetem vezetői azt állítják, hogy a magyar nyelvű kisebbség igényeit kielégítik, ugyanakkor a gyakorlatban a három nyelvű multikulturális jelleg nem érvényesül sem a döntéshozatalban, sem a nyelvhasználatban, sem a források elosztása terén.
Nézzük a tényleges lépéseket:
A magát három nyelvű, multikulturálisnak hirdető egyetem rektora megtiltotta a magyar nyelv használatát az intézmény különböző termeiben elhelyezett feliratokon, illetve a magyar hallgatóknak nincs lehetőségük, hogy anyanyelvükön hallgassák mindazon tárgyakat, melyeket szeretnének magyarul felvenni.
Mi várható?
A magyar nyelvű táblák kihelyezéséről Mihai-Razvan Ungureanu román külügyminiszter tájékoztatta Göncz Kingát abban a levélben, amellyel a magyar külügyminiszter tavaly decemberi levelére válaszolt. Talán kint lesznek a táblák, de az is lehet, hogy nem. Megbukik a miniszter, megbukik a kormány, de az sem elképzelhetetlen hogy az egyetem vezetése csak ígérte a táblák kihelyezését de nem teljesíti.
Elviekben az egyetemi autonómia nem írhatja felül a Románia által vállalt azon kötelezettségeket, melyek az emberi jogokat, különös tekintettel a kisebbségi jogokat garantálják.
Elviekben az egyetemi autonómia sehol sem írhatja felül az ország által vállalt azon kötelezettségeket, melyek az emberi jogokat, különös tekintettel a kisebbségi jogokat garantálják.
Pontosítok: az előbbi állítás csak demokratikus országokban érvényes.
Hajdu István
Ps: Erre nem gondoltam.
A jegyzet megírása után érkezett az alábbi hír.
BBTE: nem született határozat a magyar feliratok július elsejei határidejéről
Nem létezik a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) szenátusának (legfőbb döntéshozó szervének) olyan határozata, amelynek alapján július elsejétől magyar nyelvű táblákat lehet elhelyezni az intézetben - írta csütörtöki számában a bukaresti Új Magyar Szó (ÚMSZ) és az erdélyi Krónika. Mihai-Razvan Ungureanu román külügyminiszter a napokban tájékoztatta a magyar külügyminisztert arról, hogy nyáron megoldódik a BBTE-n kirobbant táblaügy. Hantz Péter és Kovács Lehel egyetemi adjunktusokat - miután saját kezűleg kezdték el kitűzni a magyar nyelvű táblákat - az egyetem rektorátusa felfüggesztette állásából.
MTI
No comment......