A GKI Gazdaságkutató Zrt. jövőre a szeptemberben várt 0,8 százalékos növekedés helyett stagnáló GDP-t prognosztizál az idei 1,5 százalékos gazdasági visszaesés után - mondta Vértes András elnök.Az intézet konjunktúrajelentésének hétfői budapesti tájékoztatóján Vértes András jelezte: a GKI szerint a GDP-arányos államháztartási hiány az idén 2,7, jövőre 3 százalék lesz, az infláció 4,7 százalék, a jövő évi 5 százalék lehet.
Az idei költségvetést a kormány 0,5 százalékos GDP növekedéssel és 4,2 százalékos inflációval készítette. A GKI elnöke emlékeztetett arra, hogy a GKI már tavaly decemberben 1,5 százalékos gazdasági visszaesést prognosztizált, és 7 százalékos alapkamatot várt 2012 december végére.
A GKI szerint 2013-ban a fogyasztás 1 százalékkal, a beruházások 2 százalékkal csökkennek.
A jegybanki alapkamat a jövő év elején 5,5 százalékra, a jövő év végére 5 százalékra csökkenhet, az euró árfolyam 285 forint körül várható IMF/EU megállapodás nélkül a GKI új konjunktúrajelentése szerint.
Az Európai Unió 2012-ben a vártnál jobban teljesített a 0,3 százalékos GDP csökkenéssel, a magyar gazdaság viszont rosszabbul - mondta a GKI elnöke. Jelezte azt is, hogy a kormány a túlzottdeficit-eljárásból való kikerülést tekinti elsődleges céljának, ami helyes, de az ennek érdekében tett lépések - adóemelések, a lakosság és a vállalkozások terheinek növelése - folyamatosan erodálják a gazdasági növekedés alapjait.
Kérdésre válaszolva Vértes András elmondta: látható, hogy a kormány nem akar IMF-megállapodást kötni, mert csak készenléti hitel megállapodásra lenne lehetőség, amelyben vállalni kellene a hitel felhasználásának negyedévenkénti ellenőrzését, amit a kormány nem szeretne. Ezért csak akkor lesz megállapodás, ha a nemzetközi pénzpiaci helyzet kikényszeríti a hitelmegállapodást - tette hozzá.
Ami a hazai beruházásokat illeti, itt akkor lesz változás, ha az üzleti bizalom helyreáll, kiszámítható lesz a gazdaságpolitika. Nem a bankok hitelezési képessége hiányzik, hanem a lakosság és az üzleti szféra hitelfelvételi hajlandósága - magyarázta a GKI elnöke. Közölte azt is, hogy a KSH kissé módosította GDP-arányos beruházási rátára vonatkozó statisztikát, amely 2012-ben 17 százalék fölött lesz, jövőre várhatóan éppen 17 százalék.
A GKI kiadott 2012-2014-re vonatkozó átlagos változásokat tükröző mutatókat. Eszerint a GDP 0,1 százalékkal, a fogyasztás 0,7 százalékkal, a beruházás 1,4 százalékkal esik vissza, az átlagos infláció 4,9 százalék lesz