Tizenöt nemzet fiataljai próbálják újragondolni a testvérvárosi kapcsolatot egy európai uniós pályázat keretében. A megújulás, az új ötletek és javaslatok mind azt szolgálnák, hogy ez a sokszor elsősorban formális kötődési forma új értelmet nyerjen a jövőben. Az egyik feladat szerint két testvérváros közös programjait kell megtervezniük a résztvevőknek egy nap és egy hónap közötti időtartamra.
A programjavaslatokat e-book formájában tekinthetik meg az érdeklődők – remélhetőleg az érintett városok is ötleteket merítenek majd az elkészült anyagból. Az egyéves projekt résztvevői Görögország, Málta, Ciprus, Olaszország, Spanyolország, Dánia, Románia, Bulgária, Szlovénia, Szlovákia, Lettország, Litvánia, Magyarország, Észtország és Lengyelország ifjúsági szervezetei, alapítványai, nonprofit társaságai és nyelviskolái. A görög zeneszerző testvérvárosi dalának melódiájára minden országnak szöveget kell írnia a saját nyelvén, melyet később a testvérvárosok szabadon használhatnak rendezvényeiken. A Debreceni Nyári Egyetem reméli, a magyar nyelv és kultúra ápolása mellett a testvérvárosi kapcsolatok erősítésében is részt vehet a magyar nyelvű testvérvárosi dal elkészítésével. – Az intézmény állandó találkozóhelye a különböző nemzetek képviselőinek, ez a tapasztalat remélhetőleg hasznosítható a mostani pályázásban is – mondta el Szaffkó Péter igazgató.
Nem csak a tevékenységekben van bővülés az utóbbi intézményben a korábbiakhoz képest, hanem a helyi támogatással érkező hallgatók számában is: a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzata megduplázta a felajánlott ösztöndíjak számát. Az ok, hogy hatalmas érdeklődés kísérte a pályázati kiírásokat, többszörös volt a túljelentkezés. Egy kivételtől eltekintve (Hollandia), az ösztöndíjasok Európán kívüli területekről érkeznek a nyári kurzusokra: ketten Japánból, nyolcan az Amerikai Egyesült Államokból, míg egy Afganisztánból. Az intézmény életében első ugandai jelentkezőt a Nyári Egyetem pedig vendégként fogadja: tematikus, Magyarországról szóló kurzusán ingyen fog majd tanulni a nyári időszakban.