Kegyelmi időszak

Jegyzet - 2011-01-09

Letelt az új kormánynak járó kegyelmi időszak – jelentette ki a Magyar Nemzetnek adott interjújában Éger István, aki úgy látja: az elmúlt hónapokban sokkal több és komolyabb közérzetjavító, pénzügyi forrást nem igénylő lépést lehetett volna megtenni. A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint a döntéshozókban nincs kellő fogékonyság a problémák megoldására.

Éger István a január 3.-i lapban megjelent interjúban azt mondta, hogy a szakmai szervezet nem érzékeli a döntéshozóknál a fogékonyságot a problémák megoldására, holott az új kormány az ágazat talpra állításával és a tárgyalás ígéretével lépett színre. Véleménye szerint az újonnan kialakított kormányzati struktúra és a hatáskörök újradefiniálása nem kedvezett az egészségügyi ágazatnak.

 

A kamarai elnök szerint sokkal több közérzetjavító, pénzügyi forrást nem igénylő lépést lehetett volna már megtenni, s úgy érzi, a hasonlóan nehéz gazdasági helyzetben lévő oktatásügy markánsabban és határozottabban tudott megjelenni a köztudatban, pedig az orvosokkal ellentétben, a tanárokat senki nem csábítja külföldre. A 2010-es év elképesztő volt a munkaerő-csábítás szempontjából, de ilyen körülmények között sem tudtak semmi értékelhetőt felmutatni a döntéshozók - fogalmazott Éger arra az újságírói megfogalmazásra válaszul, hogy megint nem lesz érdemi lépés az egészségügyi dolgozók béremelésében.

 

A MOK elnöke beszélt arról is: nem támogatja azt a - Magyar Rezidens Szövetség által az egészségügyi államtitkársággal egyetértésben indított - kezdeményezést, mely szerint kapjanak dupla fizetést azok, akik zöld kereszttel jelzik, hogy nem fogadnak el hálapénzt. Úgy látja ugyanis, hogy ez a felvetés szerencsétlen, megosztó és dehonesztáló.

xxx

Az interjút követően január 9.-én, a NOL.hu-n jelent meg „Átvágta a kormány az egészségügyieket” címmel egy összeállítás(Az indexdebrecen hasábjain az olvastuk rovatban közöljük).

Vasárnap a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke közleményben jelezte ,hogy  szervezetük egyetért a beterjesztett törvényjavaslattal.(indexdebrecen-pro rovata.) Az egészségügyért felelős államtitkár, Szócska Miklós határozottan visszautasította a három egészségügyi kamara elnöke által megfogalmazott kritikákat a kormány által benyújtott kötelező kamarai tagság visszaállításáról szóló törvénytervezetről.(indexdebrecen—kontra rovata)

 

Ezek után mi lehet a probléma?

 

A javaslatok között szerepel három olyan pont, ami érzékenyen érinti a kamarák, elsősorban a MOK vezetőinek akár személyes érdekeit is. Ugyanis nem csupán a kamarai tagdíj nagyságát korlátoznák, de maximálnák a kamarák tisztségviselőinek javadalmazását is, s ez esetleg jövedelemcsökkenést is okozhat egyeseknél. ( a  tervezetben a kormányzat a helyettes államtitkári bruttó 750 ezer forintos fizetéshez köti, míg az orvoskamarai javaslat ezt nem fogadja el, és a díjazás mértékét az állami szektorban  2010-ben meghatározott bruttó 2 millió forintos vezetői díjazásban kívánta meghatározni.)

A harmadik problémás pont pedig az lehet, hogy az új javaslat szerint a MOK elveszíti a korábbi kamarai törvényben még meglevő egyetértési jogát bizonyos vezető állások betöltésénél, s csupán véleményezési joga lesz.

 

No akkor át kellene vágni a gordiuszi csomót. Ha a Magyar Orvosi Kamara vezetője ragaszkodik a magasabb kamarai tagdíjhoz, indíthat egy taggyűlés sorozatot, ahol a tagok majd eldöntik, mekkora tagdíjat akarnak fizetni. Ha az elnök úr kevesli a 750 ezer forintos fizetést, joga van lemondani, és a tagság választ olyan vezetőt, aki elvállalja ennyi pénzért, és nem  egyes MÁV szakszervezetek vezetőit tekinti példaképnek, már ami a javadalmazást illeti.

Hajdu István