Szavahihetőség és megegyezés

Jegyzet - 2006-10-21

A magyar kormány mellett működő kommunikációs szakemberek vagy nagyon rosszak, vagy nincs semmilyen hatáskörük. - nagyjából így summázható az újabb gazdasági baklövés. Az AUDI győri beruházásai egyelőre leálltak, mert az állítólag rájuk is érvényes szolidaritási adó miatt így döntött a cég

A történtek megértéshez tudni kell, hogy a 2011-ig szóló adómentességet az Audi magyarországi leányvállalata számára még az Orbán-kormány idején módosított törvény tette lehetővé.

Nem az összeg nagyságáról van szó, hanem arról, hogy komolyan vehető-e Magyarországon a kormány által írásban rögzített gazdasági keretfeltétel? - hangsúlyozta a cégvezető a minap.

Pontosan erről van szó.

A szavahihetőségről elsősorban.

Arról, hogy nem az a fontosabb, mennyi préselhető ki az idetelepedett multiból, hanem arról, hogy egyszer a magyar kormány erre az adókedvezményre a szavát adta. És ezt a garanciát még akkor is – sőt, akkor pláne - kötelező állni, ha annak idején Orbán Viktornak hívták a kormányfőt.

Kommunikációs szemszögből még egyszerűbb a helyzet.

Az első öngólt akkor lőtte a kormány, amikor az ügy kirobbanáskor egyetlen minisztere sem említette meg a multinak adott kedvezményt annak bizonyítékául, hogy lám-lám, nemcsak a szocialisták sajátossága a multinacionális tőkével kialakított együttműködés a több új munkahely, a növekvő magyarországi export céljából.                  

A második öngól lehetősége meg fennáll. A szolidaritási adót egy javaslattal úgy kell módosítani, hogy a korábban megadott kedvezmény – vagy ha vannak: kedvezmények – továbbra is érvényes(ek).

A FIDESZ a parlamentben  két dolgot tehet. Ha ezt a módosító indítványt nem szavazza meg, maga szolgáltat példát arra, hogy saját törtvényeinek betartását nem tartja magára nézve kötelezőnek.

Ha a FIDESZ a módosítást megszavazza, az ügy rendben van, s létrejött valamiben a két nagy párt között az egyetértés. Ez önmagában is óriási dolog, de ettől is fontosabb, hogy megmarad a szavahihetőség.

A kormánynak ugyanis nemcsak az a dolga, hogy a hiányt csökkentse. Ezt úgy kelle(ene) tennie, hogy közben a külföldieknek az a biztos tudata legyen: Magyarországon jogbiztonság van.

Hajdu István