Zöldtetővel vizeinkért

Jegyzet - 2011-03-22

- 1994-ben az ENSZ 47. közgyűlése március 22-ét a Víz Világnapjává nyilvánította, azóta minden évben megünnepeljük ezt a napot, figyelmeztetünk vizeink megbecsülésére és megóvására.

 Ma már tisztában vagyunk azzal, hogy a klímaváltozás közepette még jobban kell sáfárkodnunk életterünk legfontosabb elemeivel: a vízzel, levegővel és a földdel. Azonban mennyire gondolunk bele, változtatni kell, hogy elkerüljük a katasztrófát?

A vízgazdálkodás külön területként kezeli a nagyvárosokat.

 

Ma, a Víz Világnapján különösen fontos emlékeztetni környzetünk állapotára, klímánk változására: különböző típusú árvizek előfordulására kell felkészülnünk a jövőben és az árvizek okozta károk is változóak lehetnek.

 

Az árvízi kockázat kezelésére vonatkozó célkitűzéseinket magunknak kell meghatároznunk, s azoknak helyi és regionális körülményeken kell alapulniuk.

 

Léteznek időszakos, áthidaló megoldások, de az előttünk álló legfontosabb feladat a városi árvizek mennyiségének szabályozása, minőségének kezelése, és a meglévő csatornahálózatokon keresztül a szennyvíz-tisztító telepek tehermentesítése.

 

A fenntartható városi árvízgazdálkodási rendszer célja, hogy tárolja és megtisztítsa a városi felületek vízlefolyásait. A központi elv, hogy a fejlett területeken a vízgazdálkodás bárhol megvalósítható legyen, a meglévő csatornahálózatok karakterisztikája arra törekszik, hogy minimalizálja a fejlődés okozta hatásokat és elősegítse az optimális hidrológiai viszonyok kialakulását.

 

A városi vízgazdálkodás szerves részét kell képezze a vízgyűjtő-gazdálkodásnak, a Víz Keretirányelv céljai, a vizek jó mennyiségi és minőségi állapotának elérése érdekében. Mi a legjobb gyakorlat közé sorolandónak tarjuk a zöldtetők építését.

 

Egy jól megépült zöldtető 50-90% csapadékvíz visszatartással a csatornahálózatot nagymértékben tehermentesíti, hiszen hang- és hőszigetelés, a levegőminőség javítása, esztétikai megjelenése és egészségünkre gyakorolt jótékony hatása, biodiverzitást segítő tulajdonsága mellett kiemelt vízmegtartó  képessége.

 

A zöldtetők város méretű hálózata eredményezheti a tisztább és sokkal kontrolláltabb vízlefolyást, a csökkentett energiaigényt és egy megnövekedett jólét érzést.

 

Valamennyiünk felelőssége, hogy ökológiailag fenntartható helyekké változtassuk városainkat, képesek legyünk megfelelni a jövőbeli kihívásoknak, mialatt egy egészséges, gyönyörű környezetet teremtünk nemcsak magunk, de a JÖVŐ számára is!