A részmunkaidős foglalkoztatás támogatásához kapcsolódó járulékkedvezmény

Jogtudor - 2011-04-21

2011. január 1-től a munkáltatót járulékkedvezmény illeti meg, ha a gyermekgondozási szabadságról visszatérő munkavállaló munkakörét – feltéve, hogy e munkavállaló ennek időtartama alatt terhességi gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesül – közvetlenül a visszatérését követően:

•          a gyermekgondozási szabadságról visszatérő munkavállaló és mellette a korábban helyére felvett munkavállaló,

•          vagy a gyermekgondozási szabadság lejártát követően vele azonos, vagy hasonló munkakör ellátására létesített munkaviszonyban álló személy a munkakört 20-20 órás részmunkaidőben látja el.

A részmunkaidős foglalkoztatás támogatásához szükséges további feltételek:

•          A munkáltató növeli az átlagos statisztikai állományi létszámát, és azt a részmunkaidős foglalkoztatás időtartama alatt nem csökkenti.

•          A járulékkedvezmény és egyéb foglalkoztatási célú járulékkedvezmény ugyanazon személy után egyidejűleg nem vehető igénybe.

•          Ugyanabban a munkakörben foglalkoztatott munkavállalók után a járulékkedvezmény csak abban az esetben jár, ha a gyermekgondozási szabadságról visszatérő munkavállaló munkába állását követően a feltételek legalább egy évig fennállnak. A feltételek fennállása esetén a kedvezmény maximum 3 évig vehető igénybe.

 

A járulékkedvezmény:

 

2011. január 1-től mindkét, 20-20 órában foglalkoztatott személy után a munkáltató 27 százalékos társadalombiztosítási járulék helyett 20 százalékos járulékot fizet, (melyből a nyugdíjbiztosítási járulék 18 százalék, az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékon belül a természetbeni egészségbiztosítási járulék 1 százalék, a pénzbeli egészségbiztosítási járulék 0,3 százalék, a munkaerő-piaci járulék 0,7 százalék). A kedvezményes 20 százalékos mértékű járulékot a 1108M bevallás 13-as lapján a XXII-es blokkban kell bevallani.

A járulékkedvezmény kedvezményezett munkavállalónként legfeljebb a kötelező legkisebb munkabér kétszeresének megfelelő járulékalap után érvényesíthető.

A foglalkoztatott személy által fizetendő nyugdíj, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci (a foglalkoztatott járulékalapot képző jövedelméből levonásra kerülő) egyéni járulékok vonatkozásában kedvezmény nem érvényesíthető.

A kedvezmény alapjaként figyelembe nem vehető (a minimálbér kétszerese feletti) juttatással kapcsolatos kötelezettséget elkülönülten (a 1108M bevallás 10-es lapján) kell közölni. Ebben az esetben a részmunkaidős foglalkoztatás támogatásához kapcsolódó kedvezményes jövedelemrészt nem kell figyelembe venni a 27 százalékos társadalombiztosítási járulék alapjaként.

NAV Hajdú-Bihar Megyei Adóigazgatósága