ÁTALÁNYADÓ

Jogtudor - 2011-06-17

A magánszemélyek jövedelemadójáról szóló 1995. évi CXVII tv. az önálló tevékenységből származó bevételek adózására vonatkozóan többféle, az általánostól eltérő adózási módot kínál. Ezek egyike az átalányadó és a tételes átalányadó.

Az alábbiakban e két adózási mód alapvető szabályozását foglaljuk össze.

A személyi jövedelemadó törvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó a vállalkozói jövedelem szerinti adózás helyett az egyéni vállalkozói tevékenység egészére átalányadózást választhat, ha

-          az átalányadózás megkezdését közvetlenül megelőző adóévben az egyéni vállalkozói bevétele a 15 millió forintot nem haladta meg, és

-          nem áll munkaviszonyban, és

-          az egyéni vállalkozói bevétele az adóévben nem haladja meg a 15 millió forintot kizárólag kiskereskedelmi tevékenység esetén a 100 millió forintot)

A tevékenységét az adóévben kezdő egyéni vállalkozó az átalányadózást a tevékenység megkezdésétől választhatja.

Az a magánszemély, aki egyéni vállalkozóként is és mezőgazdasági kistermelőként is jogosult az átalányadózás választására, külön-külön és egyidejűleg is alkalmazhatja a kétféle tevékenységre elkülönülten az átalányadózást.

Az átalányadózás választását adózó az előző évre vonatkozó éves adóbevallásához fűzött – a bevallás benyújtására nyitva álló határidő letelte előtt benyújtott – nyilatkozatban, illetve a tevékenység megkezdésekor az illetékes Okmányirodához történő bejelentkezés alkalmával tett nyilatkozatban jelentheti be.

A nyilatkozat a bejelentési határidő letelte után nem pótolható, illetve nem vonható vissza.

Az átalányadózási elszámolási módot alkalmazó egyéni vállalkozónak az átalányadó választásáról nem kell évente nyilatkoznia, vagyis ez a választása a feltételek megléte esetén – a visszavonásig – érvényes lesz a későbbi évekre is.

Az átalányadózás addig alkalmazható, amíg választásának feltételei fennállnak. Bármely feltétel hiányában ( pl. munkaviszonyt létesítése) az adóév egészére a vállalkozói jövedelem szerinti adózásra kell áttérni.

Az az adózó, aki az átalányadózást megszünteti, vagy az arra való jogosultsága megszűnik, ismételten átalányadózást – feltéve, hogy annak feltételei fennállnak – csak akkor választhat, ha a megszűnés (megszüntetés) évét követően legalább 4 adóév eltelt.

Az átalányadózásra való jogosultság megszűnik, ha az adózó nem teljesíti a számlaadási (nyugtaadási) kötelezettségét.

A mezőgazdasági kistermelő a kétféle költségelszámolás helyett (a tételes költségelszámolás, vagy a 10%-os költséghányad) átalányadózást is választhat, amennyiben őstermelésből származó bevétele a 8 millió forintot nem haladja meg. Egyebekben a szabályozás az egyéni vállalkozókra vonatkozó szabályokkal lényegében megegyezik

 

A fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemély (aki nem egyéni vállalkozóként 90 napot nem meghaladó időtartamra magánszemélyeknek üdülés, pihenés céljából a saját tulajdonában vagy haszonélvezetében lévő 1 darab lakásban, üdülőben szálláshelyet nyújt), tételes átalányadózást választhat

A tételes átalányadó évi összege szobánként 32 ezer forint.

 

Az a  magánszemély, aki fizetővendéglátói tevékenységet kíván folytatni, köteles az adóhatósághoz adószám megállapítása végett bejelentkezni, és ezzel egyidejűleg nyilatkozhat a tételes átalányadó választásáról.  Ezt követően az adószám birtokában az üdülés fekvése szerint illetékes Önkormányzati Hivatal Jegyzője egyéb szálláshely üzemeltetési engedélyt állít ki a nyilvántartásba vételéről.

A  fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemély az előző évre vonatkozó éves adóbevallásához fűzött – a határidő letelte előtt benyújtott – nyilatkozatban jelentheti be az átalány választását a tárgyévre.

Ha választását a következő évre is fenntartja erről  külön nyilatkoznia nem kell.

 

NAV