A már kifizetett 100 millió forint mellett nem kell újabb százmilliókat fizetnie a Kenézy Gyula Kórház és Rendelőintézetnek egy tervezett, de nem megvalósult egészségügyi intézménnyel összefüggésben - így döntött ma a Debreceni Törvényszék.
Az állami tulajdonú Kenézy Gyula Kórház és Rendelőintézet - elsőrendű alperes - jogelődje még 2009-ben írt alá adásvételi megállapodást egy 25 százalékos üzletrészre. Az ügylet lényege az volt, hogy Debrecenben, a Mikepércsi úton egy korszerű egészségügyi intézmény jöjjön létre. Az ehhez szükséges földterület tulajdonosa volt a D.C. Kft, amelyben üzletrészhez jutott az akkori Megyei Egészségügyi Kft. Az üzletrész vételárát 600 millió forintban határozták meg. A szerződés értelmében a Megyei Egészségügyi Kft.-nek több részletben kellett volna megfizetnie ezt a vételárat.
2009 és 2012 között azonban több módosítás született, amely a megállapodás tartalmára és a fizetési határidőkre is kihatott. Ezek lényege az volt, hogy a Megyei Egészségügyi Kft. opciós joggal megszüntetheti a szerződést - vagyis mégsem lesz az üzletrész tulajdonosa -, ha az eladó E. GmbH. nem tudja felmutatni az állami, Európai Uniós és egyéb támogatásokra, finanszírozásra vonatkozó szerződéseket. A beruházást ugyanis ily módon szerették volna megvalósítani. 2011 márciusában úgy nézett ki, hogy a beruházás források híján meghiúsulhat, pár hónapra rá azonban úgy tűnt, mégis teljesülhetnek a pénzügyi, finanszírozási feltételek. Ezeket a változásokat követték le a különböző megállapodásbeli módosítások. A Kenézy Gyula Kórház és Rendelőintézet jogelődje a teljes 600 milliós vételárból 2011. májusában fizette meg az első 100 millió forintos részletet.
A felperes R.B. Zrt. még 2010 nyarán vásárolta meg a követelést az E. GmbH-tól 544 millió forintért. A Kenézy Gyula Kórház és Rendelőintézet jogelődje tehát már a banknak fizette ki az első részletet, a továbbiakat azonban nem rendezte. Az állami tulajdonú egészségügyi intézmény a 100 millión felül még 147 millió forint óvadékot is megfizetett, illetve a bank 609 ezer forintot inkasszált az intézmény számlájáról, így a pénzintézet a perben most a fennmaradó 351 millió forintot és kamatait követelte.
A Debreceni Törvényszék azonban megállapította, hogy a Kenézy Gyula Kórház és Rendelőintézetet fizetési kötelezettség nem terheli. A jogelőd Megyei Egészségügyi Kft. ugyanis 2011 szeptemberében eladási opcióját jogszerűen gyakorolta és az üzletrész tulajdonjoga visszaszállt az eladó E. GmbH.-ra, így a vevő, az elsőrendű alperes vételár fizetési kötelezettsége is megszűnt. A pénzintézet tehát nem követelheti a Kenézy Gyula Kórház és Rendelőintézeten a további részleteket és azok kamatait.
Az ítélet még nem jogerős.