Jogvédők szerint Kína több ezer állampolgárt és külföldit sújt kiutazási tilalommal

Jogtudor - 2023-05-02

A pekingi kormány kínai állampolgárok és külföldiek ezreinek tiltja meg Kína elhagyását.

Ezt jelentette a The Guardian című brit napilap kedden a többi között a Safeguard Defenders nevű, spanyolországi székhelyű jogvédő csoport jelentésére hivatkozva.

Az elsősorban a 2016 és 2022 közötti időszakra vonatkozó jelentésében a csoport kiemeli, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök 2012-es beiktatása óta a pekingi kormányzat "jogilag is megágyazott a tilalmaknak".

A csoport becslései szerint kínai állampolgárok tízezreit érinthet a tilalom, a többi között jogvédőket, jogászokat és aktivistákat, valamint az ujgur etnikai kisebbség több tagját.

Külföldi üzleti csoportok aggodalmuknak adtak hangot a nem egyszer bírósági eljárásokban végződő tilalmak miatt, és rámutattak arra, hogy mindeközben Peking azt hangsúlyozza, hogy az ország - a három évig tartó járványkorlátozások után - ismét nyitott a külföldi befektetők számára.

A Reuters hírügynökség elemzése szerint 2016 és 2022 között nyolcszorosára nőtt a tilalom által sújtottak száma.

A hírügynökség megkeresésére a kínai közbiztonsági tárca nem reagált, így pontosan nem tudni, jelenleg hány embert - köztük hány külföldi állampolgárt sújt.

Az ügyhöz közel állók szerint a Kínát elhagyni nem tudók között van az amerikai, vállalati elemzési és átvilágítási szolgáltatásokat nyújtó Mintz Group szingapúri ügyvezetője, azonban a kínai hatóságok róla sem szolgáltak felvilágosítással.

A kínai külügyminisztérium március végén jelentette be, hogy a vállalat tevékenységét törvénysértésre hivatkozással felfüggesztették.

Lester Ross Kínában élő amerikai ügyvéd úgy vélte, a Washington és Peking közötti feszültség erősödése miatt várhatóan további tilalmakra kell számítani, hozzátéve, hogy az utóbbi időben több vállalat megkereste az ügyben.

Kína a múlt héten egyúttal kiegészítette a kémkedés elleni jogszabályait, melyek ezentúl lehetővé teszik, hogy megtiltsák a kiutazást mindazok számára, akik ellen eljárás folyik az ázsiai országban.

A tilalom a kínai jogszabályok szerint azokat érintheti, akik "veszélyt jelentenek a közbiztonságra, valamint a kínai nemzeti érdekekre nézve".

Kínai bírósági források szerint 2018-ban 34 ezer embert érintett a kiutazási tilalom, 55 százalékkal többet, mint az előző évben.

"Bármilyen okból megtilthatják, hogy elhagyd az országot" - idézi a The Guardian Hsziang Li emberi jogi aktivistát, aki két évig nem hagyhatta el Kínát, ahonnan 2017-ben sikerült végül megszöknie, s ezt követően az Egyesült Államokban szerzett menedékjogot.