Másodfokon sem született jogerős ítélet egy debreceni szórakozóhely biztonsági emberei ellen

Jogtudor - 2015-04-22
- A társtettesként elkövetett súlyos testi sértés bűntette mellett társtettesként elkövetett garázdaságban is bűnösnek mondta ki a Debreceni Törvényszék szerdán azt a két férfit, akit eredetileg közösség tagja ellen, felfegyverkezve, csoportosan elkövetett erőszak bűntettével vádolt meg az ügyészség - közölte az ítélethirdetés után a törvényszék szóvivője.

Tatár Tímea elmondta: a másodfokú bíróság 1 év 6 hónapról 2 évre emelte az elsőrendű vádlott szabadságvesztését, és 3-ról 4 évre a próbaidő tartamát. A másodrendű vádlott halmazati büntetésként 1 év helyett 2 év szabadságvesztést kapott, a 3 év próbaidőt ugyanakkor a törvényszék 2 évre enyhítette.

    Első fokon 2014. június 19-én a Debreceni Járásbíróság társtettesként elkövetett súlyos testi sértés bűntettében hirdette ki ítéletét, a közösség tagja elleni, felfegyverkezve, csoportosan elkövetett erőszak bűntette alól azonban felmentette a vádlottakat.

    A verekedés még 2012 májusában történt: a sértett az egyik debreceni belvárosi szórakozóhely after-partyjára akart bejutni, de a szolgálatot teljesítő rendész elküldte. Szerette volna megtudni a kitiltás konkrét okát, de a rendész válaszképp az elsőrendű vádlottra mutatott, hogy vele kell megbeszélnie. H. Imre Lajosról az ügyészség azt állapította meg, hogy ő a budapesti V. László közvetlen személyes megbízottja a debreceni belvárosban működő három szórakozóhelyen.

    A vád szerint a bántalmazást a sértett roma származása indokolta, de már a Debreceni Járásbíróság megállapította, hogy a sértett ittas állapota és agresszív fellépése miatt nem sikerült békésen rendezni a konfliktust. A Debreceni Törvényszék egyetértett ezzel, a bizonyítékok alapján tehát nem lehetett megállapítani, hogy vádlottak a sértettet roma származása miatt bántalmazták volna.

    Hutkai Marianna tanácselnök a másodfokú ítélet indoklásában kiemelte: bár a verekedés során hangzottak el a sértett származására utaló kifejezések, a bántalmazás hátterében nem a férfi etnikai hovatartozása állt. Egyértelmű az is, hogy nem roma mivolta, hanem korábbi viselkedése miatt nem akarták beengedni a szórakozóhelyre. Az azóta elhunyt sértettel szemben egyébként számtalan alkalommal került sor rendőri intézkedésre provokatív magatartása miatt, erről az eljárás során kihallgatott rendőrök is beszéltek.

    A törvényszék másodfokú ítéletében nem tudott eltekinteni attól, hogy a garázdaság bűntettét is megállapítsa. Álláspontja szerint a vádlottak kirívóan közösségellenesen viselkedtek, az elsőrendű vádlott felfegyverkezve követte el a bűncselekményt, a verekedést sokan látták, akiket megbotránkoztatott az incidens.

    A Debreceni Törvényszék a felfüggesztett szabadságvesztés mellett az elsőrendű vádlottat négy évre eltiltotta a személy- és vagyonőr foglalkozás gyakorlásától is. Az ügyészség, valamint az elsőrendű vádlott és védője három nap gondolkodási időt kért, a másodrendű vádlott ugyanakkor felmentésért fellebbezett, így az ügyben harmadfokon születhet majd jogerős döntés.