Megkezdődött az igazságügyi miniszter által indított per a Budapesti Ügyvédi Kamara ügyében

Jogtudor - 2015-12-08

- Megkezdődött a Trócsányi László igazságügyi miniszter által a Budapesti Ügyvédi Kamara (BKÜ) ügyében, a működés törvényességének helyreállítása érdekében indított polgári per kedden a Fővárosi Törvényszéken. A minisztert képviselő Molnár Zoltán, a tárca közigazgatási államtitkára azt hangsúlyozta, hogy a kamara felett törvényességi felügyeletet gyakorló Trócsányi László nem akar állást foglalni a legitimitás kérdésében, ezért fordult bírósághoz.

Hangsúlyozta: alapvető érdek fűződik ahhoz, hogy a Budapesti Ügyvédi Kamara jogi szempontból megkérdőjelezhetetlen keretek között működjön.

    A kamara képviselője, Kovács Kázmér ugyanakkor azt hangsúlyozta, hogy a bíróságnak meg kellene szüntetnie a pert, mivel ha a miniszter jogszabálysértőnek találja a működést, felszólítást kellett volna intéznie a BKÜ-höz. Ez olyan feltétel, amelynek hiányában érdemi tárgyalásnak nincs helye - mondta.

    Hozzátette: a felperes keresetében utal erre, de szerinte a perbeli jogvita előkérdése az, hogy kihez kell intézni a felszólítást. Az alperesi képviselő hangsúlyozta: a Fővárosi Ítélőtáblának a kamara választási határozatainak megsemmisítéséről szóló döntése után nem vitás az, hogy mivel a 2010-ben megválasztott tisztségviselők jártak el a későbbiekben, a miniszternek hozzájuk kellett volna fordulnia.

    A Fővárosi Ítélőtábla a szeptember 24-én hozott jogerős ítéletében megsemmisítette a BÜK 2014-es választási eredményét, ezért a testület tisztségviselőinek választását meg kell ismételni. A közgyűlés összehívására az elnökség lenne jogosult, ám az ítélet egyik lehetséges értelmezése alapján a BÜK-nek jelenleg nincs elnöksége, ezért indítványozta a szakminiszter a bíróság intézkedését.

    A kamara tisztségviselői tekintetében a miniszter szerint kétfajta jogértelmezés mellett is komoly jogi érvek sorakoztathatóak fel. Az egyik szerint most nincs olyan szerve a BÜK-nek, amely összehívhatná a közgyűlést. A másik értelmezés szerint erre az egy ciklussal korábban, 2010-ben megválasztott tisztségviselők jogosultak, mert ők tekinthetők a legutóbbi legitim módon megválasztott kamarai vezetőknek.

    Trócsányi László a kereset benyújtásakor októberben az MTI-nek úgy nyilatkozott: azt kéri a bíróságtól, hogy rendeljen ki felügyelőbiztost a köztestület mellé, és határozza meg azokat a feladatokat, amelyeket el kell látnia egy megismételt választással kapcsolatban. "Amennyiben a bíróság ezt nem látja indokoltnak, akkor azt kérjük, hogy maga hívja össze a közgyűlést és jelölje ki a választási szerveket" - tette hozzá.

    A pert a bíróság soron kívül tárgyalja. Kedden több, a 2010-es választáson tisztségviselőnek megválasztott ügyvéd jelezte, hogy az alperesi oldalon beavatkozóként venne részt az eljárásban.

    A per januárban folytatódik.