- A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szombati küldöttközgyűlésének napirendjén nem szerepelt a MOK felügyelőbizottságának (fb) beszámolója, ezért mondott le közgyűlésen az fb - mondta Bánki Magdolna, az fb elnöke újságíróknak, egyúttal azt is közölte, hogy büntetőfeljelentést tettek.
Az fb elnöke Éger Istvánnak, a MOK-elnökének sajtótájékoztatója után újságíróknak elmondta, az a beszámoló, amely a gazdálkodás miatt több ponton elmarasztalja a kamara elnökségét, nem került napirendre, így annak tartalmáról nem tudtak a küldötteknek beszámolni az országos küldöttközgyűlésen.
Bánki Magdolna szerint Éger István "nem mond igazat", amikor azt állítja, hogy a bizottság nem tájékoztatta őt a szóban forgó vizsgálatokról és azok eredményéről. A megkeresést levelekkel tudja bizonyítani - tette hozzá.
Közölte, a kamara működésével kapcsolatosan hozott fb-határozat alapján büntetőfeljelentést tettek ismeretlen tettes ellen. Erről a lépésről a felügyeleti szervezetet is tájékoztatták. Mint mondta, a büntetőfeljelentéssel "végre törvényes keretek közé kerül a vizsgálat".
Megjegyezte, az fb által feltárt visszásságokról készült határozatot a kamara nem teszi ki honlapjára, és azt is meggátolták, hogy a kamarai tagoknak eljuttassák a dokumentumot, mert nem adják meg a tagok elérhetőségét.
Major László, az fb alelnöke úgy fogalmazott, a fb a törvény adta keretek között végezte a munkáját, de amikor kezdett "felmerülni a gyanú, hogy lenne miről beszélni", akkor a "kapuk bezáródtak". Ezek a körülmények voltak azok, amelyek ahhoz vezetett, hogy a nyilvánosság elé tárják a kamara belső ügyeit.
A szombati küldöttközgyűlés több hónapja húzódó előzménye, hogy a MOK felügyelőbizottságának ellenőrzései azt állapították meg, több ponton is sérült a kamara jogszerű működése, az elnök és az elnökség nem tisztázta a gazdálkodás ellenőrzése során felmerült visszásságokat, és folyamatosan ellehetetlenítették a fb munkáját.
Az fb által készített jelentés több ponton elmarasztalta a MOK vezetését, egyebek mellett úgy szedtek emelt tagdíjakat az orvosoktól, hogy az emelés tényét nem a küldöttgyűlés szavazta meg. Továbbá az adóhatósághoz és az adatvédelmi hivatalhoz fordultak, utóbbihoz azért, mert véleményük szerint a kamara úgy kötött az orvosokra csoportos életbiztosítást, hogy adataik átadásához nem kérte beleegyezésüket.