Mol-INA-ügy - A Mol megnyerte az első jogi csatát Horvátországgal szemben

Jogtudor - 2014-12-15

A washingtoni választott bíróság határozata szerint a Mol Nyrt. megnyerte Horvátországgal szemben az első jogi csatát. Lehet, hogy Horvátországnak vissza kell vásárolnia az INA veszteséges gázágazatát? - írta a Jutarnji List horvát napilap hétfőn.

A nemzetközi választott bíróság Washingtonban meghozta első döntését abban az eljárásban, amelyet a Mol indított Horvátország ellen 2012 végén az ottani befektetéseinek védelmében.

    A Mol azért fordult Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjához (ICSID), mert a zágrábi kormány nem teljesítette bizonyos szerződéses kötelezettségeit és vállalásait. A Mol szerződésszegéssel vádolta meg Horvátországot, amiért az a 2009-ben aláírt megállapodással ellentétben  nem vásárolta ki az INA-ból a veszteséges gázüzletágat. A döntőbíróság az eljárás során nem fogadta el Horvátország panaszait.

    A lapértesülések szerint a panaszok elutasítása nem végleges.  A horvát kormányhoz közel álló források azt állítják, a zágrábi kabinet elégedett a fejleményekkel. A panaszok beadásával időt nyertek - magyarázták a források, és ezt az időt nagyon jól kihasználták.

    "Nem kudarcként éltük meg a döntést, hanem nagyon elégedettek vagyunk a fejleményekkel" - mondta a Jutarnji Listnek az ügyben jól tájékozott forrás. Az első forduló eredménye ellenére, a panaszok beadásának ideje alatt sikerült előnyt szereznünk a Mollal szemben - hangoztatta.     Hozzátette: amikor a Mol eljárást indított Horvátországgal szemben, az váratlanul érte a kormányt, de időközben Horvátországnak sikerült több fontos munkát is elvégeznie.     A szerződésben, amelyet még a Sanader-kormánnyal írt alá 2009-ben a Mol az állt, hogy a horvát kormány visszavásárolja az Okoli földalatti gáztározókat, - amit meg is tett-, de nem vette át a gázüzletágat, amely szintén részét képezte a szerződésnek.

    Jadranka Kosor kormánya 2010-ben már elállt a gázüzletág visszavásárlásától. A lap szerint azért, mert Sanader utódja rájött, hogy az ügylet gyanús körülmények között köttetett és felettébb káros Horvátországra nézve.