Négy év börtön nem jogerősen pénzhamisításért

Jogtudor - 2011-11-23

Négy év börtönbüntetésre ítélte első fokon a Budakörnyéki Bíróság szerdán azt a vállalkozót, aki 2007-ben nagyobb mennyiségű hamis euró bankjegyet fizetett be saját bankszámlájára, majd azt forintra átváltva másoknak utalta tovább; a vádlott felmentésért fellebbezett.

A vádirat szerint Terényi Gábor Levente pontosan meg nem határozható időben, ismeretlen körülmények között, 499 darab 200-as címletű hamis euró bankjegyre tett szert, majd a pénzt a dunakeszi CIB Bank fiókjában befizette saját számlájára. A pénztáros – bár kézzel és géppel is átszámolta a bankjegyeket – nem ismerte fel a bankjegyek  hamis voltát, erre csak később derült fény.

    Néhány perccel a befizetés után a férfi  - tízezer euró híján - a teljes összeget forintra váltotta át, s különböző megjelölésekkel, különböző személyeknek utalta tovább.

    Az egykor brókerként is dolgozó 38 éves vállalkozó a per folyamán végig jóhiszeműségét hangoztatta. Elmondása szerint a bankókat egy általa csupán felületesen ismert alkalmi arab pénzváltótól vette kedvező áron, feketén a Keleti pályaudvar parkolójában, s fogalma sem volt arról, hogy a pénz hamis. Ezeket a bankjegyeket vitte be a CIB dunakeszi fiókjába.

    A vádlott ügyvédje korábban azt mondta az MTI-nek, hogy pénzhamisításért akár 8 év börtön is kiszabható, ám ügyfele ártatlan, nem tudhatta, hogy törvényt sért. Életszerűtlen lenne, hogy valaki hamis pénzzel próbálkozzon egy bank pénztáránál, nem tartva a lelepleződéstől – tette hozzá.

    A Budakörnyéki Bíróság – az elsőfokú ítélet tanúsága szerint – nem osztotta a védelem álláspontját.