Nem változtak a vállalkozói járulékfizetési kötelezettséget meghatározó jogszabályok

Jogtudor - 2006-10-26

A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény rendelkezik a vállalkozói járulékfizetési kötelezettségről. A jogszabályt 2006. szeptember 1-jével nem módosították, így a vállalkozói járulékot továbbra is a következő szabályok szerint kell megfizetni.

Az egyéni és a társas vállalkozó az egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem után 4 százalékos mértékű vállalkozói járulékot köteles fizet.

Az egyéni vállalkozó a vállalkozói járulékot az egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem figyelembevételével havonta a tárgyhónapot követő hónap 12-éig fizeti meg az állami adóhatóságnak úgy, hogy a járulékalap éves szinten elérje legalább a minimálbér naptári évre számított összegét.

Az eva adózó egyéni vállalkozó a tárgyhónapot megelőző hónap első napján érvényes minimálbér után köteles a vállalkozói járulékot megfizetni.

A társas vállalkozót terhelő vállalkozói járulékot az egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem figyelembevételével a társas vállalkozás havonta köteles megállapítani, levonni és a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig megfizetni. A vállalkozói járulékot éves szinten a minimálbér után akkor is meg kell fizetni, ha a társas vállalkozó részére jövedelmet nem fizettek és a tárgyév folyamán, a tárgyhónapig bezárólag a megfizetett járulék nem éri el a minimálbér alapulvételével számított járulék összegét.

Ha az egyéni vállalkozó társas vállalkozóként is biztosított, a vállalkozói járulékot csak az egyéni vállalkozásában kell megfizetnie. Amennyiben a biztosított társas vállalkozó egyidejűleg több gazdasági társaság személyesen közreműködő tagja, a vállalkozói járulékot abban a vállalkozásában kell megfizetnie, amelyben főfoglalkozású tagként járulékfizetésre kötelezett.

Nem kell vállalkozói járulékot fizetnie

1.         annak az egyéni és társas vállalkozónak, aki a vállalkozói tevékenysége folytatásával egyidejűleg munkaviszonyban is áll és munkaideje eléri a heti 36 órát. E személyek munkaviszonyuk után a fizetnek munkavállalói járulékot, munkaadójuk munkaadói járulékot és ellátásként is munkanélküli járadékra lehetnek jogosultak.

2.         aki öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesül, vagy arra jogosulttá vált. A Tbj. szerint ugyanis a saját jogú nyugdíjasként vállalkozói tevékenységet folytató személy kiegészítő tevékenységet folytató egyéni, vagy társas vállalkozónak minősül. A saját jogú nyugellátásban részesülő személyek sem munkanélküli járadékra, sem vállalkozói járadékra nem lehetnek jogosultak.

 

 

APEH Hajdú-Bihar Megyei Igazgatósága