Szigorodhatnak az állatvédelmi tárgyú jogszabályok Tuzson Bence igazságügyi miniszter és Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos közös törvényjavaslatának értelmében az állatok fokozottabb védelme érdekében.
Ovádi Péter közleményében azt írta: a javaslat érinti az állatkínzókkal és az illegális állatkereskedőkkel szembeni következetesebb fellépést, az élő állattal történő koldulás és élő állat nyereményjátékdíjként való kisorsolásának tilalmát, a felelős állattartás és az állatvédelmi oktatás népszerűsítését, valamint a bántalmazott állatok sorsának mihamarabbi, gyors rendezését is.
- ismertette.
Hozzátette: az indokolás szerint a létesítmények üzemeltetésében részt vevő embereknek és a gondozóknak fokozott felelősségük van, továbbá a társadalom bizalmát élvezik, ami indokolja, hogy állatkínzás elkövetése esetén szigorúbb büntetésre számítsanak.
A közlemény szerint az előterjesztők az illegális állatkereskedőkkel és -szaporítókkal szemben is határozottabb fellépést szorgalmaznak: a javaslat önálló bűncselekményként kezeli, ha valaki a jogszabályban meghatározott kor előtt a kölyköket anyjuktól elválasztva, kereskedelmi mennyiségben az ország területére behoz, onnan kivisz, vagy azon átszállít.
A közelmúltban is napvilágot látott súlyos esetekre reagálva a javaslat szerint az élő állatokkal való koldulás szabálysértésnek minősülne.
Az indokolásban felidézték, hogy "a kiszolgáltatott állatokkal próbálják az embereket érzelmileg manipulálni, valamint az állatok kikötve, hóban-fagyban, a tűző napon, akár étlen és szomjan élnek". Szintúgy tilalmaznák az élő állatok nyereményjáték díjaként való kisorsolását is.
Ha az állatvédelmi képzésen való részvételre kötelezett állattartó a kötelezettségének önként nem tesz eleget, akkor az előterjesztés szerint az állatvédelmi hatóság a kötelezettség teljesítéséig az állattartót az állattartástól eltilthatja.
A cél az, hogy az állatvédelmi hatóság által előírt, az állatok védelmét szolgáló kötelezések elmulasztása ne legyen bírság megfizetésével kiváltható, hanem ezek elmulasztása esetén a bírság kiszabása mellett az állattartástól való eltiltás is alkalmazhatóvá váljon - közölte a kormánybiztos.
Az indokolásban kiemelték, hogy a súlyos esetekben nem életszerű a bántalmazott állat ideiglenes elszállítása, ezért szükséges megteremteni, hogy a hatóság mérlegelhesse az állat azonnali elkobzásának lehetőségét is.
Ha az Országgyűlés elfogadja a törvényjavaslatot, akkor az a kihirdetését követő 61. napon lép hatályba - áll a közleményben.