Tájékoztató az igazoltatási zsebkönyvről

Jogtudor - 2007-10-20

Jogok, kötelességek és egyéb tudnivalók a rendőri intézkedésekről

A rendőri intézkedés célja nem az állampolgárok zaklatása, hanem mindannyiunk biztonságának megóvása, a közrend fenntartása. Az alábbi útmutató tanulmányozása segíthet abban, hogy a leggyakoribb rendőri intézkedések a lehető legkevesebb kellemetlenséggel járjanak, illetve a legrövidebb időt vegyék igénybe

Mikor intézkedhet a rendőr?

 

 Bűncselekmény vagy szabálysértés észlelése, valamint a közrendet, a polgárok személyét vagy javait fenyegető veszélyhelyzet esetén a rendőr köteles intézkedni.

 

 

Mit tehet az állampolgár rendőri intézkedés esetén?

 

 Ha Önt erre a rendőr felszólítja, Ön köteles alávetnie magát a rendőri intézkedésnek. Aki ellenszegül, engedetlenséget tanúsít, az szabálysértést követ el, ami adott helyzetben kényszerítő eszköz alkalmazását, majd eljárást vonhat maga után.

 

 

 Az Ön jogai és kötelességei rendőri intézkedés esetén

 

 A szolgálatban lévő rendőr felszólításának Ön köteles eleget tenni, törvényes intézkedésének alávetnie magát. Ugyanakkor joga van megtudni annak okát. Kényszerítő eszközök alkalmazása esetén a rendőr szigorú vizsgálat alá vont részletes jelentést készít, melynek tartalmát az érintettek megismerhetik.

 

 A rendőri intézkedések törvényben meghatározott típusai

 

 A rendőrségről szóló törvény az alább felsorolt rendőri intézkedési formákat nevesíti. Ezek közül a legtöbbel Önnek valószínűleg sosem lesz dolga. Amennyiben mégis pontos tájékoztatást szeretne, az egyes intézkedések feltételeiről az 1994. évi XXXIV. törvényben olvashat bővebben, amelyet többek között elolvashat a rendőrség honlapján is

 Igazoltatás

Fokozott ellenőrzés, ruházat, csomag és jármű átvizsgálása

Felvilágosítás kérése

Elfogás, előállítás

Elővezetés

Személyek és tárgyak felkutatása, körözése

Biztonsági intézkedés

Közbiztonsági őrizet

Intézkedés magánlakásban és közterületnek nem minősülő helyen

Műszeres ellenőrzés

Kép-és hangfelvétel készítése

Helyszín biztosítása

Közlekedésrendészeti intézkedés

Személy- és létesítménybiztosítási intézkedés

Személyi védelemmel ill. védelmi programmal kapcsolatos intézkedés

 

A leggyakoribb intézkedés: az igazoltatás

 

 Rendőreink munkájuk során leggyakrabban az igazoltatás eszközét használják, ami hatékony formája a bűnüldöző és bűnmegelőző munkának. Az igazoltatás rendszerint kellemetlenségektől mentes, legfeljebb néhány percet igénybe vevő intézkedés, amelynek célja az Ön személyazonosságának megállapítása.

 

 Ki igazoltathatja Önt?

 

 Az állampolgár igazoltatására csak törvényben felhatalmazott személy jogosult. Ez lehet: szolgálatban lévő rendőr vagy magát szolgálatba helyező rendőr. A rendőrnek kötelessége igazolnia magát. A polgári ruhában lévő rendőr szolgálati igazolványának és jelvényének felmutatásával igazolja, hogy a rendőrséghez tartozik. Az egyenruhás rendőr jól látható helyen köteles azonosító számot viselni.

 

 Mi indokolhatja az igazoltatást?

 

 Az igazoltatás oka lehet rendőri intézkedés, megelőzés, gyanú, észlelt szabálysértés. Célja a személyazonosság megállapítása. Az igazoltatás okát a rendőr az intézkedést követően köteles Önnek elmondani.

 

 Mire terjedhet ki az igazoltatás?

 

 A rendőr az igazoltatás során jogosult az igazoltatott személy ruházatát, csomagját és járművét is átvizsgálni. Jogosult továbbá a megismert adatokat rögzíteni.

 

 Hogyan tudja magát igazolni?

 

 Akit arra a rendőr felszólít, köteles személyazonosságát igazolni, okmányait bemutatni. Az okmány lehet a személyi igazolványon kívül érvényes útlevél vagy kártyaformátumú vezetői engedély. Más okmány bemutatására senki nem kötelezhető. Az okmányok valódiságára vonatkozó ellenőrző kérdésekre Ön köteles válaszolni.

 

 Mit tehet, ha nincsenek Önnél okmányok?

 

 Amennyiben nincsenek Önnél okmányok, úgy Önt igazolhatja valamely, a rendőr által ismert személy, illetve szülő, házastárs, testvér, hozzátartozó. Ezt a rendőr elfogadhatja. Ebben az esetben az igazoló személynek kell rendelkeznie megfelelő okmányokkal.

 

Mikor jár előállítással az igazoltatás?

 

 Aki az igazoltatást megtagadja, vagy akinek a bemutatott dokumentumai nem elégségesek a személyazonosság megállapítására, azt a rendőr előállíthatja. Az előállítás időtartama legfeljebb 8 óra, ám meghosszabbítható, amennyiben a személyazonosság nem megállapítható. A rendőri igazoltatást megelőzheti előállítás, ill. egyéb intézkedés az alábbi esetekben:

 Bűncselekménykor való tettenéréskor

Garázda jellegű rendzavarás esetén

Sportrendezvény megzavarása esetén

Ittas személyekkel szemben, ha azokat a kijózanító állomásra szállítják

Segítségnyújtáskor, ha sérülteket kórházba kell szállítani.

 

 Rendőri kényszerítő eszközök

 

 A rendőr munkájának hatékony ellátása érdekében, ha ellenszegülést tapasztal, a törvényben meghatározott feltételek mellett úgynevezett kényszerítő eszközökhöz is folyamodhat. Az alábbiakban arról olvashat, mikor, miért, és hogyan alkalmazhatja ezeket intézkedése során.

 

 

Milyen kényszerítő eszközöket enged a törvény?

 

Testi kényszer

Bilincs

Vegyi eszköz, elektromos sokkoló eszköz, rendőrbot, kardlap, ill. a helyzetnek megfelelő eszköz

Szolgálati kutya alkalmazása

Útzár

Lőfegyverhasználat

Lőfegyver használata tömegben lévő személlyel szemben

Csapaterő alkalmazása

Tömegoszlatás

 

 Mikor alkalmazhat kényszerítő eszközt a rendőr?

 

 A rendőr köteles intézkedéseinek érvényt szerezni. Így ha ellenszegülnek vele és intézkedési szándékával, előzetes figyelmeztetés után joga van kényszerítő eszközök alkalmazására. Ha a figyelmeztetést a körülmények nem teszik lehetővé, a kényszerítő eszközöket előzetes figyelmeztetés nélkül is alkalmazhatja.

 

  Mi minősül ellenszegülésnek?

 

 A kényszerítő eszközök alkalmazása során ellenszegülésnek minősül az a szándékos fizikai erőkifejtéssel járó tevékenység, amely a rendőrt jogszerű intézkedésének megkezdésében, folytatásában vagy befejezésében akadályozza. Így különösen, ha valaki fenyegetéssel vagy erőszakkal akadályozza, hogy a rendőr valahová belépjen, valahol tartózkodjon, valahonnan távozzon, valakit személyes szabadságában korlátozzon, illetőleg valakivel szemben intézkedjen.

 

  Mit kell tennie a rendőrnek, mielőtt kényszerítő eszközt alkalmazhat?

 

 A rendőrnek fel kell szólítania az állampolgárt a jogellenes magatartás abbahagyására, „a törvény nevében” szavak elhangzásával, illetve figyelmeztetnie kell, hogy kényszerítő eszköz alkalmazása következik. Előzetes figyelmeztetés nélkül a kényszerítő eszköz csak akkor alkalmazható, ha a késedelem veszéllyel járna.

 

 Melyek a kényszerítő intézkedés korlátai?

 

 A rendőr kényszerítő eszköz alkalmazása során a testi épséget csak a legszükségesebb mértékben veszélyeztetheti.

 

  Jogorvoslat

 

 A rendőrség mindent megtesz, hogy a rendőri intézkedésekből az állampolgároknak a lehető legkevesebb kellemetlensége származzon. A kiképzés és a rendőri munka során minden elérhető eszközzel szavatolni próbáljuk a törvényesség legteljesebb érvényesülését.

 

 Azonban, ha Ön mégis úgy érzi, valamelyik rendőri intézkedés jogszerűtlen vagy szakszerűtlen volt, természetesen panaszt tehet nyolc napon belül az alább megadott elérhetőségek valamelyikén, amit kivizsgálunk, és tizenöt napon belül válaszolunk megkeresésére. A további jogvitákat a törvény rendezi.

 

 A jogorvoslat iránti kérelemben kérjük, tüntesse fel személyes adatait, lehetőség szerint az eljáró rendőrt beazonosító igazolvány vagy azonosító számát, a rendőri intézkedés helyét és időpontját, valamint a kifogásolt rendőri intézkedés leírását.