Uniós bíróság: jogszerű a gyógyszerkiadást korlátozó magyar szabályozás

Jogtudor - 2019-09-18

Összhangban van az uniós joggal az a magyar jogszabály, amely tiltja a vényköteles gyógyszerek kiadását egy másik tagállamban praktizáló orvos által kiállított - a beteg nevét nem tartalmazó, de kezelésékhez szükséges - megrendelőlap alapján - közölte döntését az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága szerdán kihirdetett ítéletében.

Az ügy előzménye, hogy a magyar hatóságok egy magyarországi gyógyszertárat 45 millió forint összegű pénzbírsággal, illetve a működési engedélyének visszavonásával büntette azért, mert az érintett patika egy brit egészségügyi társaság, illetve egy osztrák orvos által kiállított megrendelőlapok alapján vényköteles gyógyszereket adott el.

A gyógyszertár állítása szerint a határon átnyúló egészségügyi ellátásokról szóló uniós irányelv előírja a más tagállamokban kiállított orvosi rendelvények elismerését, és nem tesz különbséget - a beteg nevét tartalmazó, személyre szabott gyógyszerkészítmény kiadását biztosító - vény és az említett megrendelőlap között.

Az eljáró magyar bíróság arra keresi a választ, hogy a más tagállamban kiállított orvosi megrendelőlap alapján vényköteles gyógyszerek kiadását megtiltó magyarországi szabályozás összhangban van-e az uniós irányelvvel, illetve a szolgáltatásnyújtás szabadságának elvével.

Az uniós bíróság kihirdetett ítéletében mindenekelőtt azt állapította meg, hogy a rendelvények - azaz a megrendelőlapok és a vények - irányelvben előírt elismerése kizárólag azokra vonatkozik, amelyeken az érintett beteg neve is szerepel.

Az Európai Bíróság ítéletében azt állapította meg, hogy a magyar szabályozás nem ellentétes az áruk szabad mozgásának elvével.