Uniós szóvivő: a szólásszabadság megengedi az elképzelhető legőrültebb kijelentéseket is

Jogtudor - 2025-12-08

Az Európai Unióban nagyra becsült szólásszabadság megengedi az elképzelhető legőrültebb kijelentéseket is - jelentette ki az Európai Bizottság szokásos napi sajtótájékoztatóján hétfőn Paula Pinho vezető szóvivő arra reagálva, hogy Elon Musk, az X tulajdonosa az EU felszámolását javasolta, mert az unió 120 millió eurós birsággal sújtotta a közösségi platformot.

Thomas Regnier, a bizottság szakszóvivője újságírói kérdésre válaszolva hozzáfűzte: "Egy-két (rossz) mondat elég ahhoz, hogy megosszák a világot, hogy feszültséget keltsenek. Viszont több ezer mondat kell ahhoz, hogy diplomáciai úton csillapítani tudjuk a feszültségeket. Európa ereje a diplomáciában rejlik, és ezt használjuk ezután is, amerikai kollégáinkkal szemben is, ugyanis sok közös feladatunk van velük" - fogalmazott.

Közölte:

az EU nem szól bele abba, hogy az emberek melyik közösségi médiaplatformot használják, de felhívja a figyelmet arra, hogy ezt a lehető legfelelősségteljesebben tegyék.

Az uniós bizottság "jóhiszeműen" használja az X-et, bízva abban, hogy a vállalat szolgáltatásai teljesen összhangban vannak saját felhasználói feltételeivel és az EU digitális jogszabályival - mondta, de megjegyezte, hogy az EU 2023 óta nem vesz igénybe semmilyen fizetős reklám- vagy más szolgáltatást az X-en.

Kiemelte: az az állítás, hogy az EU személy szerint Elon Musk vállalatvezetőt büntette volna, téves. Az Európai Bizottság nem szab ki büntetést magánszemélyekre - mondta. Az uniós bizottság digitális szabályai minden online platformra, európaiakra és amerikaira egyaránt azonos módon vonatkoznak - tette hozzá a szóvivő.

Az Európai Bizottság pénteken 120 millió eurós bírságot szabott ki az X (korábban Twitter) közösségimédia-platformra a digitális szolgáltatásokról szóló rendelet (DSA) átláthatósági előírásainak megsértése miatt.