Választás 2014 - Kúria: jogsértő volt a plakátok villanyoszlopokról eltávolítása Érden

Jogtudor - 2014-04-03

Jogsértő volt, hogy a közterület-felügyelet eltávolította a villanyoszlopokról a választási plakátokat - mondta ki a Kúria szerdán közzétett határozatában.

 Dorosz Dávid független országgyűlési képviselő, az Együtt-PM politikusa fordult a választási bizottsághoz az eset miatt, ám a helyi és az országos szerv is hatáskör hiányában utasította el beadványát.

    A kérelmező március 21-én kifogást nyújtott be a Pest megyei 1. számú országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottsághoz, sérelmezve, hogy egy polgármesteri határozat plakátjainak villanyoszlopokra helyezését jogellenesnek tekintette, a tevékenység további folytatását megtiltotta, és kérte a közterület-fenntartó intézményt a plakátok eltávolítására.

    Dorosz Dávid beadványához mellékelt fényképfelvételeken megállapítható, hogy plakátjait a villanyoszlopról ÉKF feliratú ruhában lévők eltávolítják. A helyi választási bizottság a kifogást érdemi vizsgálat nélkül elutasította, mert nem volt hatásköre egy polgármesteri határozat elleni jogorvoslat elbírálására.

    A kérelmező fellebbezésében kifejtette, hogy nem a polgármester határozata elleni jogorvoslati kérelemmel élt, hanem a közterület-felügyelőknek a plakátok eltávolítására vonatkozó intézkedését kifogásolta. A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) azonban az elsőfokú döntést helybenhagyta.

    Dorosz Dávid emiatt felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Kúriához, és kérte a határozatok megváltoztatását, a jogsértés megállapítását, valamint a további jogsértéstől való eltiltást. Álláspontja szerint jogosult volt a plakátok elhelyezésére, azok eltávolítására ugyanakkor a közterület-felügyelet tagjai akkor sem voltak jogosultak, ha polgármesteri határozatot hajtottak végre.

    A Kúria április 1-jei keltezésű végzésében a kérelmet alaposnak ítélte, és a támadott döntéseket megváltoztatva kimondta, hogy jogsértő volt a plakátok leszedése, a választási bizottságok pedig tévedtek, amikor hatáskörük hiányát állapították meg.

    Indoklásában a legfelsőbb bírói fórum hangsúlyozta azt is, hogy választási plakát elhelyezésére vonatkozóan kizárólag a választási eljárásról szóló törvény az irányadó, nem pedig a közúti közlekedési szabályok vagy a reklámtáblák elhelyezésére vonatkozó rendelkezések.

    A Kúria szerint választási plakát elhelyezésére kizárólag a választási eljárásról szóló törvény vonatkozik, amely kimondja: kampányidőszakban a jelölőszervezetek és a jelöltek engedély, bejelentés nélkül készíthetnek plakátot, és bizonyos kivételeket leszámítva a plakátok korlátozás nélkül elhelyezhetők.

    A korlátozások a következők: épület falára, kerítésre plakátot elhelyezni kizárólag a tulajdonos, a bérlő, illetőleg - állami vagy önkormányzati tulajdonban lévő ingatlan esetén - a vagyonkezelői jog gyakorlójának hozzájárulásával lehet. Egyes középületeken vagy a közterület meghatározott részén plakát, illetve óriásplakát elhelyezését a helyi önkormányzat, a fővárosban a fővárosi önkormányzat műemlékvédelmi, környezetvédelmi okból rendeletben megtilthatja. Állami vagy önkormányzati hatóság elhelyezésére szolgáló épületen vagy azon belül plakátot elhelyezni tilos. A választási kampányt szolgáló önálló hirdetőberendezés elhelyezésére, valamint az óriásplakátok vonatkozásában a közterület-használatról szóló jogszabályokat kell alkalmazni. A plakátot úgy kell elhelyezni, hogy az ne fedje más jelölt vagy jelölőszervezet plakátját, és károkozás nélkül eltávolítható legyen. A plakátot az, aki elhelyezte vagy akinek érdekében elhelyezték, a szavazást követő 30 napon belül köteles eltávolítani, vagy ennek elmaradása esetén az eltávolítás költségét viselni.

    A Kúria megállapította, hogy miután plakát eltávolításával kapcsolatban merült fel a jogvita és a plakáttal kapcsolatos kérdéseket a választási eljárásról szóló törvény szabályozza, tévedtek a választási szervek, amikor hatáskörük hiányát állapították meg.