Feltették pénteken Nicolas Sarkozyre az elektromos nyomkövetőt, amelynek viselésére decemberben ítélte a francia semmítőszék befolyással való üzérkedés és korrupció miatt a volt francia köztársasági elnököt.
Nicolas Sarkozyt január 28-án idézte be egy bíró a párizsi bíróságra, hogy meghatározza az intézkedés feltételeit. Az idézést követően a bíró február 7-ét jelölte meg a büntetés megkezdésének időpontjaként .
A nyomkövetőt péntek délután otthonában tették fel az exelnök bokájára - közölte a párizsi ügyészség.
A volt francia államfőt (2007-2012) - akit azzal vádoltak, hogy információkért cserébe meg akart vesztegetni egy magas rangú francia bírót - első fokon egy év letöltendő és két év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte a párizsi büntetőbíróság 2021 márciusában.
A fellebbviteli bíróság 2023 májusában megerősítette az ítéletet, amely szerint a letöltendő elzárást elektromos nyomkövető viselése mellett szabadlábon töltheti Nicolas Sarkozy, aki ezt követően fordult a semmítőszékhez, amely december 18-án jogerőre emelte az ítéletet.
Az exelnök jelezte, hogy betartja a jogerős ítéletet, de az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul jogorvoslatért.
A volt államfő jelenleg heti három délutánt tölt a párizsi bíróságon, ahol január 6-tól április 10-ig folyik a pere a 2007-es kampányának feltételezett líbiai finanszírozása ügyében.
Nem sokkal azután, hogy a korrupciós ügyben jogerőssé tette a semmítőszék az ítéletet, de még a líbiai finanszírozás ügyében indított per megkezdése előtt, Nicolas Sarkozy feleségével és lányával a Seychelle-szigetekre utazott nyaralni, amit ezentúl nem tehet meg bírói engedély nélkül.
Viszont hamarosan kérheti majd a feltételes szabadlábra helyezését - és így a nyomkövető eltávolítását - bizonyos feltételek mellett, ahogyan azt a törvény a 70 év feletti személyek számára lehetővé teszi. Nicolas Sarkozy január 28-án töltötte be 70. életévét.
A volt államfő telefonját 2014 elején lehallgatták egy nyomozás keretében, amelyet azért indítottak, mert Sarkozy 2007-es győztes elnökválasztási kampánya során állítólag Moammer el-Kadhafi líbiai vezetőtől is kapott törvénytelen módon támogatást.
Az egyik ilyen lehallgatott telefonbeszélgetésből kiderült, hogy Gilbert Azibert, a francia semmítőszék egyik magas rangú bírája rendszeresen tájékoztatta a volt államfő ügyvédjét, Thierry Herzogot egy másik, az úgynevezett Bettencourt-ügy nyomozásának részleteiről. Cserébe Sarkozy állítólag egy monacói kinevezés érdekében közbenjárását ígérte a bírónak.
Az ügyvéd és a bíró ugyanazt a büntetést kapta, mint a volt elnök, de az ügyvédet mellékbüntetésként három évre eltiltották hivatása gyakorlásától.
Nicolas Sarkozy az évek óta tartó eljárásban végig tagadta az ellene felhozott vádak mindegyikét.