Tevékenységük tényleges gazdasági esemény nélküli számlák megrendelése, és jutalék fejében számlák készítése volt. Ezekből a számlákból közel 40 gazdasági társaság kapott.
Szinkron: "A nyomozás eddigi adatai szerint, mintegy 7,2 milliárd forint értékben bocsájtottak ki fiktív számlákat és a gazdasági társaságok a nyomozás jelenlegi adatai szerint, hangsúlyozni szeretném a jelenlegi adatai szerint, 1,2 milliárd forinttal károsították meg a költségvetést."-mondta Sipos Jenő, VPOP, szóvivő
Az ügyben a nyomozó hatóság 6 fő magyar állampolgárt gyanúsítottként hallgatott ki különösen nagy mértékű adócsökkentést okozó adócsalás bűntette megalapozott gyanújával. Közülük 3 személyt a bíróság előzetes letartóztatásba helyezett.
Fröhlich Zsolt a Bűnüldözési Parancsnokság parancsnok-helyettese elmondta, fontos ellenőrizni, hogy a befogadó cégek ezeket a kiállított számlákat be is állították-e és a könyvelésükbe. Az ilyen fiktív számlákat két féle módon lehet felhasználni.
"Az egyik az adóminimalizálás, az adóelkerülés, illetve és erre is volt számtalan példa, amikor ilyen számlával adóvisszaigénylési pozícióba kerülnek és visszaigényelnek, itt ÁFÁ-ról beszélünk természetesen alapvetően. Ennek a minősítése azonban nem adócsalás, hanem csalás."
A vámhatóság még vizsgálja, hogy az adócsalás mellett felhasználták-e a hamis bizonylatokat más bűncselekmény, például állami támogatások jogosulatlan megszerzésére is.