Rendőrség: Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében

Kékhírek - 2025-03-25

„A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda az Állami Számvevőszék által tett feljelentés alapján eljárást folytat hűtlen kezelés bűntett gyanúja miatt” – válaszolta lapunk kérdésére az ORFK. A rendőrséget azután kerestük meg, hogy a Fővárosi Főügyészség kérdésünkre pénteken megerősítette, hogy az ÁSZ feljelentése nyomán elindult az ügyben az eljárás.

Grafika: Állami Számvevőszék

Az, hogy hűtlen kezelés miatt nyomoznak, új fejlemény az ügyben. Az Állami Számvevőszék ugyanis múlt heti kérdéseinkre, hogy pontosan hány bűncselekményt jelent a jelentésükben foglalt „több” számnév – abban ugyanis azt írták, hogy „a feltárt tények alapján több bűncselekmény gyanúját állapította meg” az ÁSZ –, illetve hogy mik lehettek azok a bűncselekmények, azt a válaszolta, hogy „vagyon elleni és gazdálkodás rendjét sértő bűncselekmények” gyanújával tett feljelentést ismeretlen tettes ellen.

A rendőrség az üggyel kapcsolatban mást nem közölt, mint írták: „a nyomozás érdekére való tekintettel további tájékoztatást nem áll módunkban adni”. Az ügyészség is csak annyit írt, hogy a jegybank gazdálkodásáról lefolytatott számvevőszék vizsgálat megállapításai alapján indult nyomozás „felderítési szakban van folyamatban”.

De mi is ez az egész történet? Az akkor még Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank – amely egyik alelnöke akkor Windisch László volt – 2014-ben létrehozott hat Pallas Athéné-alapítványt, amelyekben összesen 266 milliárd forintnyi vagyont helyezett ki közpénzből; ezt a Fidesz egy ideig próbálta közpénzjellegét elvesztett vagyonnak beállítani. A jelleggel szemben mostanra maga a közpénz veszett el, mint ezt a történetet ebben a két cikkben alaposan körbejártuk:

A 2019-ben egy, Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) nevű alapítvánnyá összeolvadt alapítványi birodalom az általuk létrehozott vagyonkezelő, az Optima Befektetési Zrt. hathatós közreműködésével 2024-re elégette a teljes, jelenértéken már 460 milliárd forintnyi vagyont. Ez a 2022 óta Windisch László vezette Állami Számvevőszék 2023-ban indult vizsgálatsorozata végére derült ki. Az ÁSZ múlt szerdán tett közzé három, az MNB gazdálkodását érintő jelentést, ezek a jelentések az MNB, az MNB-hez és Matolcsy Györgyhöz szorosan kötődő Neumann János egyetem, valamint a PADME működésének vizsgálatával foglalkoztak.

A dokumentumokból kiderült, hogy nemcsak a Pallas-alapítványokba tett 226 milliárd, hanem a Neumann egyetemet fenntartó alapítvány 127 milliárd forintja is köddé vált – ezt 2021-ben adták az Optima vagyonkezelésébe, ennek jelenértéke 190 milliárd forint. Ha a jelentéseket és az egész jegybanki alapítványosdit nagyon röviden össze akarjuk foglalni, akkor ezt egy mondatban és egy hozzá kapcsolódó képen így lehet megtenni:

Mióta a Matolcsy György vezette jegybank 2014-ben létrehozta, majd 2019-ben a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványba (PADME-ba) összeolvasztotta alapítványait, egy nagyon összetett, valószínűleg szándékosan átláthatatlan és megfelelő kontrollrendszer nélkül működő vagyonkezelői céghálózat – lásd a lenti képet – közreműködésével több százmilliárd forintnyi közpénz égett el, és a számvevők szerint bűncselekmények gyanúját felvető döntések nyomán keletkezett súlyos veszteségek miatt 2024-re a PADME és annak vagyonkezelője, az Optima Befektetési Zrt. is a fizetésképtelenség szélére sodródott.

Forrás:444.hu