- A szerdán megjelent brit lapok azzal foglalkoznak, mi történhet Líbiában Moammer Kadhafi hatalmának megdöntése után, és mit kell szem előtt tartani az új rendszer kiépítésekor.
A The Times szerint a líbiai fejlemények mindenképpen az arab tavasz csúcspontját jelentik, itt ugyanis már hónapok óta dúlnak a harcok a hatalom megdöntéséért.
A lap szerint Líbiában nem polgárháború folyik, mert itt az elnyomott emberek lázadtak fel az elnyomó hatalom ellen, és nem két, egyformán szervezett küzdő fél áll szemben egymással.
A kommentár kiemeli: nem lesz könnyű új országot építeni egy olyan helyen, ahol az emberek az elmúlt hónapokban megtanulták, hogy ha fegyvert vesznek a kezükbe, megdönthetik a fennálló hatalmat. A kihívás Líbia számára az, hogy igazságot szolgáltasson, és ne bosszúhadjáratba kezdjen - hangsúlyozza.
A The Independent arra hívja fel a figyelmet, hogy amint közeledik a végjáték Líbiában, úgy növekednek a kétségek, hogy vajon mennyire megbízható a felkelők koalíciója, és mennyire alkalmas arra, hogy átvegye a hatalmat az ország felett Kadhafi távozása után. A felkelés után olyan átmenetre van szükség, amelynek eredményeként stabil kormányzásnak és gazdasági növekedésnek kell megvalósulnia úgy, hogy annak minden líbiai élvezhesse az előnyét - írja a lap.
A The Daily Telegraph már azzal foglalkozik, hogy elfogása után Kadhafit országában kellene bíróság elé állítani, mert ez egyrészt azt bizonyítaná, hogy Líbiában helyreáll a jogállam, amely nélkül lehetetlen jól működő demokráciát kiépíteni. Másrészt pedig segítene az országnak feldolgozni az elmúlt hónapok harcait. Az is igaz azonban - teszi hozzá a lap -, hogy Irakban sem igen enyhítette a feszültséget Szaddám Husszein tárgyalása.