A KDNP álláspontja a digitális átállás törvényi szabályozásáról

...kontra - 2007-04-25

A KDNP elkötelezett a digitális földfelszíni sugárzás sikeres magyarországi bevezetése mellett, egyben egyetért azzal, hogy az audiovizuális szektor átfogó törvényi szabályozását követően az átállásra a lehetőség szerinti legkorábbi időpontban kerüljön sor.

A KDNP a 2007. április 25-i megállapodást nem írta alá, a kormány elé kerülő digitális törvény-javaslatot nem támogatja az alábbiakra tekintettel:

 

-    A törvényjavaslat megkerülte a tartalomszabályozást: úgy határozza meg az infrastruktúra törvényi feltételeit, hogy a kormány még stratégiát sem alkotott a magyarországi audiovizuális piacra vonatkozó keretekről.

 

-    A törvénytervezet, a négypárti megállapodás nem tartalmaz elégséges garanciát arra, hogy a véleménynyilvánítás szabadságát, sokszínűségét, a létrejött monopóliumok felszámolását és újak kialakulásának megakadályozását rendezni hivatott új médiatörvény megalkotása mellett valóban elkötelezettek a kormánypártok.

 

-    A törvényjavaslat annak ellenére, hogy a digitális átállás véget vet a frekvenciaszűkösségnek, nem szolgálja a torz hazai médiaviszonyok felszámolását, a véleménymonopóliumok lebontását: a médiaegyensúly megteremtését.

 

-    A törvénytervezet az erős szolgáltatói modell mellett kötelezi el magát, mely a javasolt formában újabb monopóliumot teremt, és egy, vagy két piaci szereplő számára szolgáltatja ki a magyarországi tartalomszolgáltatókat.

-    A törvényjavaslat nem ad teret a regionális televíziózásnak, nem ad esélyt a helyi televíziózás fejlődésének.

 

-    A felállítandó parlamenti eseti bizottság nem biztosít lehetőséget az egyharmados mandátumarányt el nem érő képviselőcsoportok (kisebbségi) álláspontjának védelmére.

 

-    A törvénytervezet a gyakorlatban a szabaddemokrata irányítású Nemzeti Hírközlési Hatósághoz (NHH) telepíti a digitális sávokról való döntést: a pályázatok "szubjektív" elemeinek megítélésére csak a kormányhivatalnak lesz lehetősége. A parlamenti eseti bizottságra és az NHH-ra épülő döntési mechanizmus súlyos alkotmányossági aggályokat vet fel.

 

-    A módosító indítványok benyújtásának a megállapodás szerint tervezett korlátozása alkotmányossági szempontból erősen vitatható.

 

A KDNP országgyűlési képviselőcsoportja

OS