Négy víztározó is üresen áll Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, amit a szakemberek a klímaváltozással hoznak összefüggésbe - olvasható a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság mostani hidrológiai időszakról készült jelentésében.
A szervezet honlapján közölt adatok szerint hiába volt az átlagosnál több csapadék tavaly októbertől az idei novemberig a térségben, a csökkenő vízkészletek miatt nem tudták feltölteni a Rohodi-, a Pazarnyi-, a Szamosmenti- és a Penyigei-víztározót.
A melegebb időben nőtt ugyanis a párolgás, amelynek mértéke a nyári időszakban havi szinten nagyobb mértékű volt a lehullott csapadéknál. Ráadásul az utóbbi három évben elmaradt a téli hófelhalmozódás, így tavasszal az olvadásból nem lehetett kellő mennyiségű a vízutánpótlás.
Az elmúlt tíz évben kiemelkedően magas volt az átlaghőmérséklet, a sokévit 1,5 Celsius-fokkal haladta meg, elérte a 11,4 fokot. Mindössze két hónapban, januárban 0,2, míg októberben 0,5 fokkal volt átlag alatti a hőmérséklet, a többi hónapban nagyobb értéket mértek, februárban például 6 fokkal többet.
Az enyhébb hőmérséklet miatt télen hó helyett többnyire eső hullott, a 2015-16-os téli időszakban például a hóban lévő vízkészlet nem érte el a sokévi átlag negyedét sem.
A hidrológiai évben a sokévi átlagnál több, a 608 milliméterrel szemben 692 milliméter csapadék hullott a vízgyűjtő területen, de ez sem tudta pótolni a korábbi évek szárazsága okozta vízhiányt.
A szabolcsi folyókon csak kisebb árhullámok alakultak ki, mindössze a Tiszán és a Krasznán volt egy-egy alkalommal másodfokú, illetve a készenléti szintet elérő vízállás. A térség 12 víztározója közül is csak nyolcba volt lehetőség vizet engedni, négy teljesen üresen maradt.
A hosszú távú meteorológiai előrejelzés szerint - olvasható még a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság értékelőjében - a következő tél is enyhének, csapadékszegénynek ígérkezik, jelentősebb hófelhalmozódás ezúttal sem valószínű, így a vízkészletek tovább is csökkenhetnek Szabolcsban.