Debrecen önkormányzata arra törekszik, hogy a közszolgáltatási díjak évente szükséges rendezése ne haladja meg a város polgárainak teherbíró képességét, ugyanakkor elegendő fedezetet nyújtson a szolgáltatások zavartalan működtetésére, és – a lakossági igényeket maximálisan szem előtt tartó – lehetőség szerinti fejlesztésére.
Most arra figyelt az önkormányzat, hogy a díjemelések átlagos mértéke lehetőleg ne haladja meg a 2007-es éves infláció mértékét.
A DKV Debreceni Közlekedési Zrt. és a Hajdú Volán Közlekedési Zrt. javaslata szerint a menetrend szerinti helyi személyszállításban 2008. január 1-jétől az előre váltott menetjegyek ára 20, a járművön váltottaké 35 forinttal, a teljes árú bérletek ára körülbelül 9%-kal, a kedvezményes árú (tanuló és nyugdíjas) bérletek ára pedig 18-19%-kal emelkedne. A polgármesteri hivatal a közgyűlésnek a teljes árú bérletek esetében a szolgáltatók által javasolt díjakkal egyet ért, ám a kedvezményes árú bérletek esetében a 18-19%-os áremelés helyett csak mintegy 12%-os díjemelést tart helyesnek. A kedvezményes árú bérletek díjait a teljes árúakéhoz képest azért kell nagyobb mértékben emelni, mert 2006 óta nem változik a kedvezményes bérletekre vonatkozó állami árkiegészítés.
A víz- és csatornadíjak vonatkozásában lakossági szolgáltatás esetén összesen 11,08, míg gazdálkodási célú felhasználás esetén összesen 13,40%-os díjemelésre kerülhet sor. Ez a díjemelési mérték igazodik a Magyar Víziközmű Szövetség által javasoltakhoz, amely figyelembe veszi a fogyasztói teherbíró képességet.
Mivel a gázáremelés ellenére az E.ON Zrt. nem emelte a Debreceni Hőszolgáltató Zrt.-nek átadott távhő árát, ezért a 2007-es szinthez képest 2008. január 1-jétől nem változik Debrecenben a lakossági távhő és a melegvíz ára sem.
Debrecen közgyűlése a 2007. január 1. és 2017. december 31. közötti időszakra a DKV Zrt.-t bízta meg a fizető várakozóhelyek üzemeltetésével. 2007-ben a várakozóhelyek száma – 729 új férőhely bevonásával – elérte a 4237-et, melyből 557 mélygarázsban található. Néhány magyarországi nagyváros parkolási tarifáival való összehasonlításban Debrecen területén a parkolási díjak mérsékeltek, inkább az alacsonyabb kategóriában helyezkednek el, kivéve a lakossági éves bérletek árait. A parkolási díjak átlagos volumenemelkedés 2007-hez viszonyítva 2008-ban várhatóan 12%-os lesz. A fő cél ezzel az, hogy az egyes gépkocsik várakozási ideje csökkenjen, nagyobb legyen a parkoló járművek „forgása”, illetve hogy a felszíni parkolás helyett népszerűbb legyen a mélyparkolókban való várakozás.
A városban található közterületek használatának és igénybevételének rendjét szabályozó rendelet előírja, hogy a közgyűlés évente – elsősorban az inflációs hatás figyelembe vételével – határozza meg az igénybevételi díj következő évre vonatkozó, övezetenként irányadó mértékét. A közgyűlés számára a 2007-eshez viszonyítva 2008-ra javasolt átlagos díjemelés mértéke 8 %.
Az új vásárcsarnokon belüli üzletek, raktárak, büfé előtti fogyasztóterek, valamint a malomparki kispiacon lévő üzletek és elárusító asztalok tervezett bérleti díjai, valamint a helyi kirakodóvásáron és kispiacokon lévő pavilonok- és elárusító asztalok bérleti díjai, és a különböző helypénzdíjak a 2007-eshez képest 2008-ra vonatkozóan várhatóan nettó 7,5%-kal emelkednek.
A háztartási hulladékkal kapcsolatos kötelező közszolgáltatás 2008. évre kalkulált nettó díjai – egyrészt a költségtényezők, másrészt a keletkező szemétmennyiség növekedésének hatására – összességében átlagosan 8 %-kal növekednek 2007-hez képest. A temetőüzemeltetési feladatokat is ellátó AKSD Kft. a temetési helyek és tevékenységek 2008. január 1-jétől alkalmazandó díjaira vonatkozó javaslata összességében 8%-os fogyasztói áremelési mértékkel számol.
A díjemelések mértékéről a debreceni közgyűlés 2007. december 20-i ülésén dönt. A javasolt új díjtételeket részletesen összefoglaló táblázatok – az előterjesztések részeként – a közgyűlést megelőző napokban a www.debrecen.hu önkormányzati internetes portálról lesznek letölthetők.
Forrás: Polgármesteri Hivatal