ÁSZ: az OEP harmincezer esetben nem tudta beazonosítani a külföldi biztosítókat

...kontra - 2013-09-18

- Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) több mint harmincezer esetben nem tudta beazonosítani a külföldi betegek magyarországi kezelését finanszírozó biztosítókat, így nem tudták kiállítani a számlákat - reagált az Állami Számvevőszék szerdán arra, hogy az OEP szerint tételes nyilvántartás van a külföldi betegek magyarországi kezeléséről.

    Az ÁSZ szerdai közleményében kifejtette: a 2012-es zárszámadás ellenőrzésekor az Egészségbiztosítási Alap belső kontrolljainak értékelésekor megállapították, hogy a nemzetközi elszámolásokból eredő külföldi követelések esetében a nyilvántartás nem volt naprakész, a jóváírások feldolgozása és a megfelelő számlákhoz rendelése nem volt teljes körű.

    Nem működött folyamatos belső kontroll, amely biztosította volna a külföldi biztosítottak magyarországi ellátása miatt kifizetett összegek továbbszámlázását a külföldi szerveknek. A rendszer kontrolljaira és szabályozási hiányosságokra visszavezethetően a pontatlan vagy hiányzó azonosító számok miatt 30 855 esetben nem tudták beazonosítani a külföldi biztosítókat, ezért nem tudták kiállítani a számlákat.

    Az ÁSZ szerint a külföldi összekötő szervekkel szemben fennálló követeléseket nem leltározták a szabályzatban előírt módon és időben. A 2012 végi követelésállományról (4,8 milliárd forintról) nem egyeztettek a külföldi partnerszervekkel, ami a hatályos jogszabályokkal és az OEP belső szabályzatainak előírásaival is ellentétes - szögezte le az ÁSZ.

    Az OEP a nemzetközi elszámolásainak speciális helyzetével kapcsolatban a hatályos jogszabályok harmonizálását, illetve kiegészítését javasolta az ÁSZ-nál. Ezt azonban a számvevőszék nem fogadta el, mivel - mint írták - ezek a közösségi jogforrások nem az egyes tagállamok összekötő szervei között fennálló követelések és tartozások egyeztetésének rendjét szabályozzák, hanem az egyeztetés után kialakult adós-hitelezői pozíciók kimutatását írják elő.

    Az ÁSZ úgy vélte: az uniós szabályozás nem ütközik a hatályos magyar szabályozással, sőt az uniós szabályozásnak az OEP akkor tud megfelelni, ha a követelések és kötelezettségek egyeztetését előzetesen elvégezte. Ezért az ÁSZ nem tudta elfogadni, hogy a követelések leltározása a zárszámadásig nem készült el - írta a számvevőszék közleményében. Hozzátették: mivel az OEP a számvevőszéki ellenőrzés tételes és tényszerű megállapításait sem a jelentéshez csatolt észrevételében, sem pedig az MTI-nek megküldött tájékoztatójában nem cáfolta érdemben, az Állami Számvevőszék továbbra is fenntartja a megállapításait.