Átadták az Arany János-díjakat és Arany János-érmeket

...kontra - 2011-05-04

Feszt György professzor a nyilvános ünnepi ülésen vette át az Arany János Életműdíjat, Biró Domokos, Sándor Anna és Pósa Mihály a Külső Tagok Fórumán kapták meg az elismeréseket. Az Akadémia elnöke Arany János-érmet adományozott Halász Albertnek és Hámos Lászlónak a magyarság szolgálatában végzett munkáért. Pálinkás József a kulturális nemzet összetartásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.

A Domus program kizárólagos akadémiai közfeladattá válását emelte ki megnyitó beszédében a Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottság elnöke, amelyet az Akadémia vezetősége kitartó munkával ért el. Görömbei András ezzel kapcsolatban örömtelinek nevezte, hogy a jövőben a határon túli magyar kutatókat támogató program gondozói megújuló, egységesebb bizottsági és kuratóriumi rendben működhetnek.

 

– A nemzet nem állapot, hanem feladat – fogalmazta meg a határon túli magyarsággal kapcsolatos érzéseit az Akadémia elnöke a Külső Tagok Fórumán. Pálinkás József köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a kulturális nemzethez tartozásnak a határok nem lehetnek akadályai. Szavaiból kiderült, hogy vállalni kell a kulturális nemzet és összetartozás feladatát, minden nap dolgozni kell érte, Debrecentől Szabadkán át, New Yorkig mindenütt, ahol a magyar nemzethez tartozók élnek. A feladat sok apró részből tevődik össze, ezek közé sorolható az áldozatos szervezőmunka is, amelyet a Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottság elnöke végzett – emelte ki Görömbei András munkáját az Akadémia elnöke. – Kevés olyan embert ismertem, aki nála nagyobb szeretettel, odafigyeléssel munkálkodott ezen az ügyön – mondta Pálinkás József, köszönetét kifejezve az odaadásért. Az elnök arra is felhívta a figyelmet, hogy az Akadémiai törvény 2009-es módosítása az MTA közfeladatává tette a kulturális nemzet tagjaival való kapcsolattartást. Az elnök gondolatai zárásaként, köszönetképp, átnyújtotta Görömbei Andrásnak az elnöki bizottság 2006-2011-es tevékenységét bemutató Nemzeti önismeret című, a közgyűlésre megjelent kötet különlenyomatát, amely Görömbei András MTK elnökként jegyzett írásait, beszédeit tartalmazza.

 

 

 

Az Akadémia elnöke ezt követően Arany János-díjakat és Arany János-érmeket adott át Biró Domokosnak, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem marosvásárhelyi Műszaki és Humántudományok Kara Gépészmérnöki tanszéke docensének és Sándor Annának, a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék tanszékvezetőjének. Fiatal Kutatói Díjat vehetett át Pósa Mihály, az Újvidéki Egyetem Orvostudományi Kara Gyógyszerészet-tudományi Tanszékének docense. Halász Albert szlovéniai külső köztestületi tag, a lendvai magyar önkormányzat elnöke és Hámos László, a New York-i székhelyű a Magyar Emberi Jogok Alapítványának elnöke Arany János-érmet vehetett át.

 

– Kutatásaim a nyelvhez kötődnek, s köztudott, hogy a nyelv sok egyéb funkcióján kívül a nemzet és egy-egy közösség azonosítását is ellátja. Kisebbségi helyzetben a nemzeti hovatartozás kifejezése mellett a közösség megmaradásának is a leghatékonyabb eszköze. Ebből kiindulva tudományos tevékenységemet nemcsak az objektív nyelvi tények feltárására irányítom, hanem a különböző nyelvi adatok mögött meghúzódó társadalmi, lélektani és egyéb összefüggéseket is kutatom, mert a kisebbségeket érintő dolgokra csakis az okokat feltárva lehet megoldást találni, s ezáltal válhat a nyelvészet hasznos tudománnyá. Ez az elismerés újabb erőt és lendületet ad a tudományos munkához, s megerősít abban a hitemben, hogy nyelvészeti munkásságom mind az egyetemes magyar, mind pedig a szlovákiai magyar tudományosság szempontjából hasznos és értékmentő. Az Arany János-díj növeli a nyitrai magyar tanszék tudományos tevékenységének ismertségét és elismertségét, sőt az egész szlovákiai magyar tudományosságnak és közösségnek is a hasznára válik – összegzett a Kiemelkedő Tudományos Teljesítmény Díjban megosztva részesülő Sándor Anna, aki által a nyitrai Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék nagyszerű tudományos, oktatási és emberi közösséggé érett az elmúlt években, meghatározó tényező lett a szlovákiai felsőoktatásban, az egyetemes és a kisebbségi magyar tudományban és kultúrában.

 

– Az értékteremtő tudományos tevékenység alapfeltétele a tehetség és a szakmai felkészültség mellett a becsülettel végzett tudományos munka, amelynek hajtóereje a tudásszerzés és az alkotó értelmiségi hivatástudat. Úgy vélem, hogy a Magyar Tudományos Akadémia által adományozott Arany János-díj a személyes erőfeszítések jutalmazása mellett a Sapientia Egyetemen dolgozó munkatársak tudományos teljesítményét is elismeri. Meggyőződésem, hogy az anyagtudományt gazdagító tevékenységünk elismerése ösztönzi azokat a fiatalokat, akik a sokszor nehéz körülmények ellenére is a szülőföldjükön szeretnének maradni. A díj felkelti egyetemi hallgatóink érdeklődését a tudomány iránt – nyilatkozta Biró Domokos. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem marosvásárhelyi Műszaki és Humántudományok Kara oktatója megosztva részesült Kiemelkedő Tudományos Teljesítmény Díjban oktatói, kutatói és eszközfejlesztő munkásságának, világviszonylatban jegyzett tudományos eredmények elérésének, valamint szülőföldjén megvalósított kutatásának elismeréseképpen.

 

– Számomra a tudomány célja, hogy feltárja és megmagyarázza a természeti jelenségeket és az azok közötti ok-okozati összefüggéseket. A tudományt azonban nem lehet szakmaszerűen művelni. A tudománnyal foglalkozni igazán akkor érdemes és célszerű, ha azt az ember személyes érdeklődésből teszi. Egy-egy kutató bizonyos természeti-társadalmi jelenségek magyarázatát más és más szubjektív tartalommal egészíti ki, és így a tudomány művészi jelleget kap. Számomra az Arany János-díj nagy megtiszteltetést és elismerést jelent mind a tudomány, mind az egyetemes magyarság tekintetében. A díj ráirányítja a figyelmet arra, hogy a szülőföldön, Délvidéken is lehet elismerő tudományos munkát alkotni. Remélem, hogy az Arany János-díj segít új tudományos kapcsolatokat létrehozni Magyarországgal – vélekedett Pósa Mihály, aki Fiatal Kutatói Díjat vehetett át. Az idei kitüntetett oktatói és kutatói munkájával egyszerre erősíti a magyar és a nemzetközi tudományosságot: közreműködik a vajdasági magyar utánpótlás kinevelésében, és jelen van a nemzetközi tudományos világban.

 

– Rendkívül megtisztelő számomra, hogy Arany János-érmet vehetek át. Úgy érzem, ez nem csak az én munkámat dicséri, hanem az egész muravidéki, illetve szlovéniai magyar közösségét is. Viszonylag kevesen vagyunk itt, akik ápoljuk a magyarság hagyományait, és nekünk is csupán munka mellett van erre lehetőségünk. A tudományos kutatások elvégzésén túl egy szlovén néprajzi tanszék, illetve egy új tudományos intézet alapítását is tervezem. Engem a magyarság és a magyar tudományosság iránti elkötelezettség késztet cselekvésre. Mivel Szlovéniában a külső akadémiai díjazásnak nincs hagyománya, így az elismerésnek számomra alapvetően eszmei jelentősége van, ami felbecsülhetetlen – nyilatkozta az Arany János-éremmel kitüntetett Halász Albert, aki tudományos, kutatásszervezői, írói, valamint média- és közéleti tevékenységével közel két évtizede szolgálja a muravidéki magyar közösséget.

 

– Világéletemben az identitás kérdése foglalkoztatott. Miként tudnak a nemzettársaim a környezetükhöz viszonyulni, magyarként talpon maradni azon eltérő körülmények között, amelyekbe legtöbbször az akaratukon kívül sodródtak? Párizsban született és Amerikában nevelkedett magyarként mindig szorosabb kapcsolatot éreztem a Magyarországon kívül élő magyarokkal. Minket a kényszerű vándorlás köt össze. A különbség köztünk csak annyi, hogy a Kárpát-medence esetében a határok vándoroltak ide-oda, mi, nyugaton élők pedig elvándoroltunk, legtöbben menekülésre kényszerültünk. Valamennyien idegen földön találtuk magunkat, és ott kellett helytállnunk. Örömteli élmény, amikor a magyar tudományos élet tekintélyes intézménye a külhoni magyarság, és ezen belül az alig ismert nyugati magyar közösség eredményeit méltányolja és jutalmazza. Az anyaországnak ez a nemes gesztusa erősíti az összetartozást – mondta az Arany János-éremben részesülő Hámos László, a Magyar Emberi Jogok Alapítványának elnöke.

 

A díjazott a magyar diaszpóra öröksége megóvásának szükségességét hangsúlyozta előadásában. Hámos László 1976-ban indította el azt a jogvédő alapítványt, amely a kisebbségben élő magyarok jogfosztottságára hívta fel a világ döntéshozóinak figyelmét. Beszámolójából kiderült, hogy bár az Egyesült Államokban élő mintegy 1,4 millió magyarnak csak hét százaléka használja otthonában a magyar nyelvet, sokan közülük megfelelő kapcsolatokkal, tudással és társadalmi súllyal rendelkeznek egy-egy fontos ügy előmozdításához. Az előadó, ismertetve az alapítványa által részben adományokból, részben magyarországi segítséggel lebonyolított programokat, rámutatott arra, hogy a világban szétszórtan élő magyarok a tudomány számos területén járulnak hozzá az emberiség fejlődéséhez.

 

A közelmúltban megalakult a New York-i Magyar Tudományos Társaság a Magyar Tudományos Akadémia hazai és külhoni tagjai, valamint külső köztestületi tagok részvételével, számolt be Záborszky László, a társaság alelnöke a Külső Tagok Fórumán. A szerveződés, amelynek Magyarország konzulátusa adott helyet, hármas céllal jött létre: fórumot teremt annak a külső tudományos erőforrásnak, amely a hazai tudományos életbe becsatornázható, tudományos ismeretterjesztő előadásokat rendez az Egyesült Államokban élő magyaroknak, és a jövőben a magyarországi kutatók számára ösztöndíjat is tervez létrehozni.

 

Tóth Pál Péter, az MTA doktora a Magyarországot 1948-ban elhagyni kényszerült Rézler Gyula szociológus, az MTA külső tagja életpályájának és tudománytámogató munkájának ismertetésével szép példát mutatott be a mecenatúrára. Az Egyesült Államokban letelepedett tudós 1995-ben saját vagyonából alapítványt hozott létre Magyarországon, amely hazai és külhoni magyar kutatók számára biztosít ösztöndíjat. Két másik alapítvány (1990, Bloomington és 2000 Albuquerque, USA) is fűződik nevéhez. A 2001-ben elhunyt Rézler Gyula magyarországi alapítványa jelenleg négy témát támogató ösztöndíjrendszert működtet.

 

A VII. Nemzetközi Hungarológiai Kongresszus előkészítéséről tájékoztatott Pozsony Ferenc, a szervezőbizottság elnöke és Péntek János társelnök, az MTA külső tagjai. – Az augusztusban Kolozsvárott megrendezendő konferencia alkalmat ad az erdélyi magyar kultúra és tudományosság bemutatására is – hangsúlyozta Pozsony Ferenc. A hungarológia, a nyelvészet, az irodalomtudomány, a történelem, a néprajz, a zene- és színháztudomány, a képzőművészet és építészet, a szociológia, a politológia, a filozófia valamint a demográfia szekcióiban hétszáz előadást követhetnek nyomon az érdeklődők. Péntek János, aki az Erdélyi Múzeum-Egyesület alelnöke is egyben, úgy fogalmazott, erdélyiként egy álma vált valóra azzal, hogy Kolozsvár ad helyet a kongresszusnak. Az eseményen várhatóan részt vesz Magyarország és Románia elnöke, a két ország akadémiájának vezetője és a kulturális miniszterei is. 

 

Gulyás Balázs, a Nyugati Magyar Tudományos Tanács elnökét, Frühling Jánost képviselve arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar kormány egyre több jogot biztosít az anyaországon kívül élő magyaroknak. Gulyás Balázs kezdeményezte, hogy a külső tagoknak is két rendes, két levelező, két külső és két tiszteleti tag felterjesztéséhez legyen joguk, éppen úgy, mint az Akadémia anyaországi tagjainak.

 

A Külső Tagok Fórumának résztvevői vita keretében mondták el a közösséget érintő észrevételeiket, problémáikat. Felmerült, hogy a nyugati magyar tudományosság képviselőitől érkező hagyaték vagy könyvtár nem kap kellő figyelmet Magyarországon, nem megoldott még a hagyatékok gondozásának ügye. Mezey Pál, az MTA külső tagja felszólalásában jelezte, hogy százezer forintos pénzadománnyal járulna hozzá egy könyvek, hagyatékok átmeneti tárolásra alkalmas helység bérléti díjához.

 

A Külső Tagok Fórumát megelőzően az Akadémikusok Gyűlése, hétfői zárt ülésén, levelező tagjainak sorába választotta az MTA Növényvédelmi Kutatóintézet tudományos tanácsadóját. Tóth Miklóssal szemben az egy évvel ezelőtti Közgyűlés előtt indult fegyelmi eljárás, amely az akadémikusválasztás napján vizsgálati szakaszban tartott, így a testület akkor a tagságáról nem szavazott. A vizsgálat később az akadémiai tagságot kizáró fegyelmi vétséget nem állapított meg, így idén az elnök a Közgyűlés elé terjesztette a Tóth Miklós levelező tagságáról szóló javaslatot.