Az amerikai külügyminisztérium rövid közleményben nevezte "zavarba ejtőnek", hogy az orosz kormány két amerikai szervezetet nemkívánatosnak minősített. A rövid közleményt John Kirby külügyi szóvivő írta alá. A szóvivő leszögezi: "mélyen zavarba ejt bennünket az orosz kormány döntése, mely szerint a Nemzetközi Republikánus Intézetet (IRI) és a Médiafejlesztési Befektetési Alapot (MDIF) úgynevezett nemkívánatos intézményekként jelölte meg.
Az IRI és az MDIF szerte a világban a nyitottságot, a kormány iránti bizalom kialakítását, és a sajtószabadságot segíti elő. Azokat az elveket, amelyeket Oroszországnak elősegítenie és nem elnyomnia kellene".
A külügyi közlemény hangsúlyozza, hogy Oroszország népe megérdemli az átlátható és felelős kormányzást, a törvény előtti egyenlő bánásmódot. Majd John Kirby így fogalmaz: "ismételten arra szólítjuk fel az Oroszországi Föderáció kormányát, hogy tartsa magát nemzetközi kötelezettségeihez, amelyek előírják az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok biztosítását és számolja fel a civil társaságok fontos munkáját korlátozó intézkedéseket Oroszországban".
Moszkvában az orosz főügyészség csütörtökön jelentette be, hogy ez a két amerikai nemkormányzati szervezet nemkívánatos orosz földön. A főügyészség indoklása szerint ugyanis e két szervezet "az Oroszországi Föderáció alkotmányos rendjének alapjait és az állambiztonságot veszélyezteti".
Az orosz igazságügyi minisztérium korábban már öt amerikai - vagy részben amerikai - nemkormányzati szervezetet tett tiltólistára. olat azonban nem szűnt meg, és Kilimnik állítólag éppen akkor érkezett az Egyesült Államokba, amikor Manafort már Trump kampányát segítette, és megpróbált távolságot tartani egykori ukrajnai tevékenységétől. Ennek ellenére New Yorkban találkozott az 1970-ben az ukrajnai Krivij Rihben (oroszul: Krivoj Rogban) született Kilimnikkel.Mielőtt a republikánus elnökjelöltet - a mindenkori elnökjelölteknek kötelezően kijáró módon - először tájékoztatta bizalmas információkról a titkosszolgálat, felerősödtek az arról szóló információk, hogy Kilimnik nemcsak az ukrajnai oroszbarát párthoz kötődik, hanem az orosz katonai hírszerzéshez is. Ez pedig komoly sebezhetőséget jelentett Donald Trumpnak, aki végül - a Politico információi szerint - nem egyszerűen elfogadta Manafort lemondását, hanem először háttérbe szorította, majd le is mondatta volt kampányfőnökét.