- A legújabb felmérés alapján a Skócia függetlenségére törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) nyerheti el a londoni alsóházban Skóciának járó összes képviselői helyet a jövő csütörtöki nagy-britanniai parlamenti választásokon.
Az STV skót közszolgálati televízió megbízásából az Ipsos MORI közvélemény-kutató cég által elvégzett felmérés szerdán ismertetett eredményei szerint az SNP támogatottsága Skóciában jelenleg 54 százalék, ami - ha a választási szavazatarányokban is tükröződik - bőven elég lenne ahhoz, hogy Skóciából csak az SNP képviselői jussanak be a brit parlamentbe.
A pártnak a március végén feloszlott eddigi parlamentben hat alsóházi képviselője volt, ám a szerdai prognózis alapján reális lehetőségnek tűnik, hogy az SNP a Skóciának jutó 59 képviselői hely mindegyikét megszerzi május 7-én.
Ez elütné a további kormányzati szerepvállalás lehetőségétől mások mellett Danny Alexander jelenlegi pénzügyminiszter-helyettest, aki - Nick Clegg miniszterelnök-helyettes után - a Liberális Demokraták második legmagasabb rangú tagja a konzervatív-liberális kormánykoalícióban, és 2005 óta képviseli az északkelet-skóciai Inverness nagyváros és környéke választókerületét az alsóházban.
A törvényerejű brit választási szokásjog alapján kabinettag csak olyan politikus lehet, aki képviselői mandátumhoz jut.
Skóciában hagyományosan a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt volt igen erős, és az eddigi parlament alsóházának munkáspárti frakciójában is több tucatnyi skót képviselő ült. Az SNP markáns skóciai előretörése nyomán már korábban is egyre több előrejelzés mutatta, hogy a májusi választásokon a Munkáspártra "vérfürdő" várhat Skóciában, a szerdai felmérés azonban az első, amely arra a lehetőségre vall, hogy a Munkáspárt egyetlen skóciai jelöltje sem kerülne be az új összetételű alsóházba.
Az SNP előretörését jelzi, hogy a párt taglétszáma a skóciai függetlenségről szeptemberben megtartott népszavazás óta - jóllehet a referendumon a skót elszakadás ellenzői győztek - megnégyszereződött, és ma már meghaladja a 100 ezret. Az SNP - tagjainak számát tekintve - ezzel a harmadik legnagyobb brit párttá vált a konzervatívok és a Labour után.
Az SNP vezetője, Nicola Sturgeon skót miniszterelnök a kampány kezdete óta többször is felajánlotta Ed Milibandnek, a Munkáspárt vezetőjének, hogy a választások után a két párt együttes erővel akadályozza meg a konzervatívok újabb kormányalakítását, Miliband azonban eddigi nyilatkozataiban elzárkózott bármiféle kormányzati együttműködéstől a skót nacionalistákkal.