Debrecen és a kultúra

...kontra - 2008-01-22

Az előző önkormányzati ciklusban jelentős beruházásokat valósított, illetve kezdett meg Debrecen, amelyek révén olyan kulturális infrastruktúra épült ki, amilyent egyetlen vidéki város sem mondhat magáénak: Kölcsey Központ, Modem, Debreceni Művelődési Központ, új színház. A Magyar Demokrata Fórum büszke arra, hogy a kulturális élet felvirágzása Turi Gábor kultúráért felelős alpolgármester ténykedéséhez köthető.

Mindezek fényében és a botrányokkal kísért pécsi előkészületek ismeretében még inkább elhibázottnak tűnik a kormányzat döntése, hogy nem Debrecennek ítélte az Európa Kulturális Fővárosa 2010 címet.

A Magyar Demokrata Fórum korszerű konzervatív pártként az itt élők érdekeit képviselő, értékekre és elvekre épülő programot kínált és kínál Debrecennek. Üdvözöljük, hogy Debrecen erőteljesen támogatja a kultúrát, a kiépült infrastruktúra azonban új feladatokat is ró a kulturális élet jelenlegi irányítóira. Az intézmények fenntartásának költségei önmagukban is óriási összegekkel terhelik a város költségvetését. A bevételek növelése az intézményrendszer nagyobb összhangját kívánja meg a programszervezés és a piackutatás területén. A kulturális befogadó közeg létszámban szűkös, anyagi lehetőségei tekintve alulfinanszírozott. Ha nincs összehangolt és átgondolt tervezés, az intézmények egymás elől szívhatják el a közönséget. Ez azzal a veszéllyel járhat, hogy túlkínálat alakul ki, amire nem lesz fizetőképes kereslet.

Manapság a helyi értelmiséget a volt megyei könyvtár épületének a sorsa foglalkoztatja, amely fölött most már a város rendelkezik. Az MDF kulturális célú, kettős hasznosítást javasol:

1.         Nemzetközi Ház. Jelen van a városban az Amerikai Kuckó, az Alliance Francaise, a Német Fórum, és más országok is mutatnak érdeklődést a debreceni megjelenés iránt. Több ezer külföldi egyetemi hallgató és munkavállaló él a városban. Ugyancsak több ezer diák tanul és beszél nyelveket. Az EU-s csatlakozással nyitottá váltak az országhatárok a szellemi javak áramlása előtt. A Nemzetközi Ház, mint információs és kulturális központ egy helyen adna lehetőséget a tájékozódásra, a programszervezésre és a nyelvgyakorlásra. Az intézmények egymást erősíthetnék, a ház létrehozásával Debrecen kifejezésre juttathatja nyitottságát, nemzetközi elkötelezettségét.

2.         Alternatív ifjúsági központ. Megoldatlan a civil, öntevékeny kulturális kezdeményezések, csoportok helyzete. Rengeteg energia lappang, aminek felszínre kerülése megtermékenyíthetné a kulturális életet, új alkotói és befogadói közeget hozhatna létre – városi programunk egyik eleme volt. A város központjában lévő épület centrális szerepet tölthetne be ezeken a területeken, hiszen biztosítanák a társas együttlét, az öntevékenység és a kikapcsolódás kulturált feltételeit, és elősegítik a személyes kapcsolatok erősödését.

A Magyar Demokrata Fórum továbbra is vallja, hogy a politika felelős azért a környezetért, amely kedvező feltételeket teremt kiemelkedő kulturális, művészeti értékek megszületéséhez, a nemzeti örökség védelméhez, megőrzéséhez, fenntartásához, a kultúra közvetítéséhez és az értékalapú műkereskedelemhez. Átruházhatatlan feladat az egyetemes magyar kultúra valamennyi értékének megóvása.

A Magyar Kultúra Napján ezért mindannyiunk nevében köszönetet mondunk kultúránk teremtőinek, megtartóinak, ápolóinak és a kultúra közvetítőinek.

 

Debrecen, 2008. január 22.

 

Kálmánné Szabó Katalin s.k.                                                              Kántor Béla s.k.

    az MDF városi elnöke                                                                    az MDF városi elnökségének tagja

   önkormányzati képviselő