Debrecen nem akar hungarista őrváros lenni!

...kontra - 2007-07-04

A 2007. július 5-i közgyűlés 21. napirendi pontja: Wass Albert szobor elhelyezése a Medgyessy sétány 4. számú épület előtt.

 Annak a Wass Albertnek kíván a Fidesz által vezetett debreceni önkormányzat emléket állítani, aki - bár az irodalmi munkásságának megítélése sem egyértelmű – közéleti szereplése miatt nem vállalható fel a XXI. századi, demokratikus Magyarországon, de még a Kósa Lajos vezette Debrecenben sem.

Annak a Wass Albertnek, aki a Fidesz beszédíróinak kedvelt forrása, aki életműdíjként alternatív Kossuth-díjat kapott az Orbán Viktor mögött megjelenő jobboldali értelmiség jeles képviselőitől, akinek a nevétől harsog a jobboldal, miközben egy korántsem elhanyagolható momentumot felejtenek ki az életrajzából: WASS ALBERT HALÁLÁIG HUNGARISTA VOLT. Az író egész életét áthatja a nemzetiszocialista, hungarista eszmék iránti kötődése. WASS ALBERT ANTISZEMITA NÉZETEIT A KURUCINFÓ HASÁBJAIN OLVASHATJUK!

 

Wass Albertet 1946-ban háborús bűnök miatt halálra ítélte a román népbíróság. A vád ellene 16 zsidó és román származású ember bestiális lemészárlásában történő közreműködés, felbujtás volt. Az ítélet a mai napig hatályos, annak ellenére, hogy a hozzátartozók perújrafelvételt kértek, mivel azt, mint megalapozatlant, elutasították. Gróf Czegei Wass Albert nyilas pártszolgálatost és apját e fenti háborús bűntettnek nyilvánított cselekményben történt részvételéért ítélték halálra, alkalmazva rájuk a nemzetközi törvényeket.

 

1944-ben a náci Németország két kitüntetéssel is jutalmazta Wass lojalitását. Előbb másodosztályú, majd elsőosztályú Vaskeresztet kapott. (Ezeket a legritkább esetben kaphatták meg más nemzet fiai.)

 

A háború után emigrál, előbb Németországban él, majd Amerikában telepszik le. Csatlakozik az emigrációs Hungarista mozgalomhoz, ezen belül a Hungarista Magyar Hírszolgálat tagja lesz. A hungarista hírszolgálat szervezése mellett munkatársa volt más, nyilasként jelzett orgánumoknak is. Egyebek mellett az Út és Célnak, a Hídverőknek, a Hídfőnek, az Új Hídfőnek és a 24. Órának.

 

Mivel a manapság oly divatos író kötődése Debrecenhez nem több, mint a diákévei alatt eltöltött 3 év Pallagon, a Gazdasági Akadémián, így vélhetően az újabb Wass emlékmű felállításának terve nem más, mint a leplezetlen nyitás folytatása a radikális jobboldal irányába.

 

Az, hogy az országban egyedülálló módon már a második szobrát (Wass arcképábrázoló domborműve Pallagon, a volt Gazdasági Akadémia falán található) állítja fel az írónak városunk vezetése, jelzi, hogy Kósa Lajos nem kétszázezer debreceni polgár polgármestere kíván lenni, hanem csak azé a néhány tucaté, akik árpádsávos zászlóikat fegyverként használva a Wass Albert-féle leckét skandálják. Kósa Lajos a hungarista, háborús bűnös Wass Albert szobrának felállításával üzen Magyarországnak: Miközben verbálisan elítéljük ugyan a szélsőségeket, aközben Debrecent mégis nyitottá tesszük a hungarista, antiszemita nézetek felé!

 

Minden szélsőségektől mentes, nyugalomra, békére vágyó debreceni polgár nevében felszólítjuk Kósa Lajost, hogy kímélje meg Debrecen lakóit - a háborús bűnökért elítélt, azóta fel nem mentett - Wass Albert sokak által vitatott irodalmi munkásságának, de vitathatatlanul elítélendő politikai életművének kultuszától, és az ahhoz szervesen kötődő szabadcsapatok terrorjától!

 

 

              Varga Zoltán                                                                                   Dr. Zsiros Zsolt

            önkormányzati képviselő                                                                     városi elnök