DK: az Európai Néppárt jelentős része is támogatta a magyarországi helyzetről szóló határozatot

...kontra - 2015-06-10

- A Demokratikus Koalíció (DK) véleménye szerint nem csak az Európai Parlament kommunista, liberális, szocialista és zöld képviselői, de az Európai Néppárt jelentős része is támogatta a magyarországi helyzetről szóló, az Európai Parlamentben (EP) szerdán elfogadott határozatot.

A DK két EP-képviselője, Molnár Csaba és Niedermüller Péter a Fidesz korábbi kijelentéseire reagált. Szavaik szerint minden egyes eleme hazugság azoknak az állításoknak, amelyek szerint csúsztatásokkal és ténybeli tévedésekkel teli határozatot fogadott el Magyarország ellen az Európai Parlament kommunista, liberális, szocialista és zöld többsége.

    A két politikus hangsúlyozza, hogy a kommunista, liberális, szocialista és zöld frakciók létszámának összeadása után kiderül, hogy ezeknek a képviselőcsoportoknak nincs többségük az EP-ben. A határozatra 115-tel több igen szavazat érkezett, mint ellenszavazat, ez pedig csak úgy lehetséges, ha az Európai Néppárt jelentős része is támogatta a döntést - hívják fel a figyelmet.

    A képviselők arra is kitérnek, hogy a Fidesz saját pártcsaládja, az Európai Néppárt szintén a magyar kormány politikáját elítélő véleményt terjesztett az EP elé. Javaslatuk szerint a nemzeti konzultáció "tartalma és nyelvezete felettébb félrevezető, elfogult és kiegyensúlyozatlan", a halálbüntetés pedig "ellentétes az Unió alapvető értékeivel és jogával, ezért a kérdés az Unióban lezártnak minősül" - írják. Látható, hogy a magyar kormány politikáját a jobboldali képviselők is vállalhatatlannak tartják - ismertetik véleményüket.

    Emellett azt is hangsúlyozzák, hogy a fideszes állítással szemben az elfogadott határozat rögzíti, hogy az nem egy adott tagállam ellen irányul, hanem két konkrét ügyben, a halálbüntetés és az "idegengyűlölő konzultáció" miatt ítéli el a magyar kormány politikáját.

    A szerdán megszavazott határozat leszögezi, hogy a halálbüntetés összeegyeztethetetlen az emberi méltóság, a szabadság, a demokrácia, az egyenlőség, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletével, és ha egy tagország bevezetné, azzal megsértené az EU alapszerződését. Emellett bírálja a bevándorlásról és a terrorizmusról szóló nemzeti konzultációt, valamint az azzal összefüggésben indított kormányzati plakátkampányt.