Elítélték Kína egyik legkeresettebb szökevényét

...kontra - 2012-01-20

Kína egyik legkeresettebb szökevényét, akit csalással vádoltak, és Kanadából tavaly februárban hoztak haza, 15 év börtönre ítélte egy délnyugat-kínai bíróság pénteken. Mintegy 600 gazdasági bűncselekményekkel gyanúsított kínai bujkál külföldön.

A 66 éves Zeng Han-lin (Zeng Hanlin) kínai multimilliomost hazájában 8 millió dollár értékű részvénycsalással vádolták és már 2000 óta keresték. 2004-ben tűnt fel Kanadában, ahová érvényes vízum nélkül érkezett és menekült státusért folyamodott, de azt nem kapta meg. Hét év után adták ki, tavaly februárban érkezett haza Torontóból.

    A kuangtungi (Guangdong) származású Zeng 1997 és 1998 között a Feilong csoportot vezette, amely szállítással és gépgyártással foglalkozott. Ez időben banki megtakarítások hamis igazolásaival és ugyancsak hamis átutalási megbízásokkal tőkeátadásról állapodott meg egy szecsuani vállalattal; részvényeinek értékét megtévesztő módon 65 millió jüanra (9,8 millió dollár) állította be.

    Zenget Kanada állítólag olyan feltétellel adta ki a kínai hatóságoknak, hogy nem fogják halálra ítélni, s úgy tudni, ugyanez volt az igényük egy másik - Zengnél is keresettebb - gyanúsított esetében is, akit 12 év után tavaly nyáron adtak ki. Laj Csang-hszing (Lai Changxing) ellen csempészés és korrupció gyanújával indult meg visszatérte után azonnal az eljárás.

    Mindkét férfi szerepelt a legkeresettebb gazdasági szökevények "top 10-es" listáján. A sajtóban megjelent becslések szerint összesen körülbelül 600-an lehetnek külföldön, többségük főleg Észak-Amerikában és Délkelet-Ázsiában keresett menedéket. A közbiztonsági minisztérium korábbi közlése szerint a kínai rendőrség fogságába az elmúlt öt évben több mint 250 szökevény került mintegy 20 országból, illetve területről.

    Kína 37 országgal írt alá kiadatási egyezményt (köztük Spanyolországgal, Ausztráliával, Portugáliával és Franciaországgal), 47-tel pedig büntetőjogi megállapodást, s arra törekszik, hogy az országok köre bővüljön. Kínával szemben azonban gyakran hangoztatják, hogy a bírói ítélkezés szigorú, s korábban nem volt ritka, hogy gazdasági bűncselekményekért is végrehajtandó halálbüntetést szabtak ki.

    Kanada az egyik "legnépszerűbb" célállomása a bűncselekmények gyanújával keresett kínai állampolgároknak.

    A kanadai külügyminiszter tavaly azt nyilatkozta, hogy hazája fel kívánja gyorsítani a kiadatási ügyek bonyolítását. Ígéretet tett kínai partnereinek arra, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy a körözött személyek visszakerüljenek a hazájukba.