A Miklós Attila, békéscsabai MSZP-elnök nehezményezi, hogy az új felsőoktatási koncepcióból csak az derül ki, talán megmarad a Szent István Egyetem önállósága. Az egyetemhez két évvel ezelőtt csatlakozott a szarvasi, a békéscsabai és a gyulai felsőoktatási intézményeket egybefogó Tessedik Sámuel Főiskola, így az intézmény jelentős szerepet tölt be Békés megye felsőoktatásában.
Az Óbudai Egyetem értetlenül áll a lehetséges bezárás ténye előtt, hiszen az egyetem tényleges munkaerő-piaci igényeket kielégítő, gyakorlatorientált képzést nyújt, közel 12 ezer hallgató 12 alapszakon, illetve 6 mesterszakon folytat tanulmányokat, elsősorban a keresett villamosmérnöki, gépészmérnöki, könnyűipari és informatikai szakokon, amely képzések hallgatói létszámát a kormány is kiemelten kezelve növelni kívánja - áll közleményükben.
Nagy Dávid, a HÖOK elnöke szerint a felsőoktatás racionalizációja szükségszerű, azon azonban érdemes elgondolkodni, hogy az egyetemek összevonása és a bezárása jelenti-e a megoldást.
Az Európai Hallgatói Önkormányzatok Szövetségének határozott álláspontja, hogy a felsőoktatás minőségének megőrzése és a hallgatói jogok biztosítása érdekében az egyetemi döntéshozó testületek, az akadémiai szféra és a hallgatói képviseletek szakmai alapokon nyugvó bevonása, valamint a velük való konzultáció elengedhetetlen része kell, hogy legyen a tervezett és gazdaságilag indokolt strukturális reformokról szóló döntések meghozatalának.
Főiskolai rektorokkal egyeztetett a szaktárca
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Oktatásért Felelős Államtitkárságának felsőoktatásért felelős vezetői Hoffmann Rózsa államtitkár vezetésével a felsőoktatás tervezett átalakításáról konzultáltak öt főiskola rektorával. Valamennyi résztvevő megegyezett abban, hogy a felsőoktatás szerkezeti átalakításra szorul, a szükségszerű ésszerűsítések módját az egyeztetések során az intézményvezetők által elmondottak figyelembevételével kell kidolgozni.
A találkozón a résztvevők véleményt cseréltek a felsőoktatási képzés szerkezetéről, az intézmények számáról, a keretszámok megállapításának várható módjáról, valamint a magasabb színvonalú, versenyképesebb felsőoktatás kialakításának lehetséges útjairól. A tárgyalópartnerek között a felsorolt kérdések egyikében sem alakult ki vita, a szaktárca vezetése és a rektorok maradéktalanul egyetértettek abban, hogy a felsőoktatási szerkezet szükségszerű racionalizálását szorosan együttműködve, az érintett intézmények vezetőinek javaslatait szem előtt tartva lehet a leghatékonyabban megvalósítani.
Az államtitkárság a napokban folytatja a konzultációt az intézmények vezetőivel.