Kilencmillió felett a demenciában szenvedők száma Kínában

...kontra - 2013-06-07

- Több mint kilencmillió ember szenvedett demenciában 2010-ben Kínában - derült ki egy friss tanulmányból, amelyre a hongkongi South China Morning Post című lap hivatkozik pénteki számában.

 A lap és a szakértők szerint a számok egészségügyi válsághelyzetre utalnak, különösen annak tükrében, hogy húsz évvel korábban a szellemileg hanyatló betegek száma épp, hogy megközelítette a 3,7 milliót.

Ugyanakkor szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy korábban az idős korban jelentkező demenciát nem tekintették betegségnek, csak súlyosabb esetei kerültek az egészségügy látókörébe, illetve a statisztikákba.

    A kutatók 1990-től tíz év 89 angolul és kínaiul publikált tanulmányának megállapításait vizsgálták újra, s ezekből jutottak arra a következtetésre, hogy Kínában 2010 végén 9,19 millió demenciával küzdő beteg lehetett, és közülük csaknem 5,7 szenvedett Alzheimer-kórban.

    Ez azt jelenti, hogy a világ legnépesebb országában van a legtöbb Alzheimer-beteg. A szakértők úgy vélik, hogy a számokat részben a születéskor várható élettartam gyors emelkedése is magyarázza. Az öregedő Kínában ma már jóval tovább élnek az emberek, mint évtizedekkel korábban.

    Az alacsony és közepes jövedelmekkel jellemzett társadalmakban jellemzően ritka a demenciában szenvedők tömeges előfordulása, hiszen e betegség többnyire csak 75 éves kor után jelentkezik. A jobb életkörülmények és egészségügyi ellátás a kelet-ázsiai országban hirtelen robbanást idézett elő ezen a területen is.

    A kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy a demencia gyakrabban fordul elő a kínai nők, mint a férfiak körében. A kínai statisztikai adatok szerint a nők sokkal tovább élnek, mint a férfiak; a 85 éveseknek a 75 százaléka nő.

    A The Lancet nevű folyóiratban közölt tanulmány megkérdőjelezi, hogy Kína felkészült lenne a helyzet kezelésére, különösen, mivel a nyugati országok is csak most térnek magukhoz és kezdik megérezni a kérdés fontosságát és kezelésének költséges voltát.

    A szakemberek fontosnak tartják a közvélemény figyelmét felhívni a jelenségre, a demenciával kapcsolatos félreértések, téves nézetek tisztázására. Országos, helyi és a családokhoz eljutó felvilágosító kampányokat sürgetnek, amelyek során tisztázzák, hogy a betegség igenis jelen van a társadalomban, s nem feltétlenül az öregség természetes velejárója, amivel nem lehet mit kezdeni, hanem betegség, amelyet kezelni kell, s amelynek kapcsán fokozott teher hárul a hozzátartozókra.