Komoly kihívások előtt áll a gazdasági szerkezetátalakítás közepén tartó Kína, ahol ugyanakkor folytatni kell a reformokat, ez ugyanis a világgazdaság számára is kedvező hozadékkal jár - mondta Christine Lagarde Sanghajban.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója a sanghaji Fudan Egyetemen tartott beszédében a növekedés kiegyensúlyozására irányuló kínai törekvéseket egy csésze kiváló kínai tea elkészítéséhez hasonlította, mondván, a tea lassabb elkészítése jobb ízű italt hoz.
Az IMF vezetője egyebek mellett sürgette a betéti kamatok felszabadítását, és az állami tulajdonban lévő vállalatok versenyt torzító központi támogatásának eltörlését.
A világ második legnagyobb gazdaságának kulcsszerepe lesz a globális együttműködés új formájának kialakításában - mondta az IMF vezetője.
Az IMF dolgozik struktúrájának megreformálásán, amely a feltörekvő gazdaságoknak nagyobb beleszólást engedne és Kínát a harmadik legnagyobb taggá emelné - mondta Christine Lagarde hozzátéve, hogy a reformok elfogadását azonban az Egyesült Államok hátráltatja. A világgazdasági kilátásokról szólva Christine Lagarde arra figyelmeztetett, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed várható monetáris szigorítása, a kamatemelés kedvezőtlen hatással járhat a feltörekvő gazdaságokra éppen akkor, amikor a többi ország a lazítás politikáját alkalmazza. A monetáris politikák összehangolatlansága a nemzetközi pénzügyi piacok törékenységéhez vezethet - intett az IMF vezérigazgatója.
A dollár erősödése szintén a feltörekvő piacgazdaságok kárát okozhatja, ezek ugyanis az elmúlt fél évtizedben jelentős adósságokat halmoztak fel az amerikai fizetőeszközben - figyelmeztetett Christine Lagarde.