Lomnici Zoltán a strasbourgi bírósági döntésről: Fontosabb az Európai Parlament petíciós bizottságának állásfoglalása

...kontra - 2013-06-06

- Lomnici Zoltán,  az Emberi Méltóság Tanácsának (EMT) elnöke szerint nem értesültek arról, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága elutasította két felvidéki magyar állampolgárnak, a révkomáromi Fehér Istvánnak és a lévai Dolník Erzsébetnek az Európa Tanács strasbourgi ítélőszékéhez beadott panaszát, amelyet szlovák állampolgárságuk elvesztése miatt nyújtottak be.

    Lomnici az MTI-nek nyilatkozva hangsúlyozta ugyanakkor:  fontosabbnak tartják, hogy az ügyben az Európai Parlament (EP) petíciós bizottsága számukra pozitív döntést hozott és napirenden tartja a jogfosztottak ügyét.

     Az EMT elnöke annak kapcsán nyilatkozott az MTI-nek, hogy a szlovák külügyminisztérium csütörtökön nyilatkozatban üdvözölte a strasbourgi döntést.  Rámutatott: az emberi jogi bíróság egyéni szempontból foglalkozik a vitatott szlovák állampolgársági törvénnyel, az EP viszont olyan döntést is hozhat, ami a jogszabály rendelkezéseinek megszűntetéséhez vezet. Elmondta: a keresetet elutasítása annyit jelenthet, hogy a jogfosztottak nem kapnak majd kártérítést az őket ért zaklatás miatt. "Minden esetben tovább akarjuk folytatni a küzdelmet" - szögezte le, megjegyezve: érdekesnek tartja, hogy sem a szlovák diplomácia, sem a szlovák sajtó az EP petíciós bizottságának pozitív döntésével nem foglalkozott.

    A szlovák külügyi tárca közleménye és a strasbourgi emberi jogi bíróság döntése kapcsán az ügy panaszosai, Dolník Erzsébet és Fehér István, az MTI-nek nyilatkozva elmondták: eddig sem hivatalos, sem más forrásból nem értesítették őket arról, hogy a strasbourgi jogi fórum ilyen döntést hozott volna, ám amint hivatalos értesítést kapnak,  egyeztetni fognak a jogi képviselőjükkel és ezt követően hoznak majd döntést a további lépésekről.

    Dolník Erzsébet ennek kapcsán leszögezte: bármi álljon is az ítéletben, az nem változtatja meg a véleményét és jogaik érvényesítése céljából a továbbiakban is minden lehetséges jogorvoslati lehetőséggel élni kíván.

    "Azt üzenem a szlovák külügyminisztériumnak, hiába örül, én nem megyek innét sehová, engem nem lehet elüldözni, a strasbourgi bírákat pedig csókoltatom, hogy éppen Trianon évfordulóján hoztak meg egy ilyen döntést" - mondta az ügy másik érintettje, Fehér István révkomáromi tanár.