Magyarország "stabilan" a befektetési kategóriában

...kontra - 2011-06-07

- A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő hétfőn a leminősítés lehetőségre utaló eddigi negatívról stabilra javította vissza a fő magyar államadós-kockázati osztályzatok kilátását, jelezve, hogy levette a napirendről Magyarország leminősítését. Ez azt is jelenti, hogy a magyar adósbesorolás ennél a cégnél a belátható hitelminősítői időtávlatban - ami általában másfél-két év - stabilan a befektetési ajánlású besorolási sávban maradhat.

Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor′s, Moody′s Investors Service, Fitch Ratings - azonos szinten, a befektetési ajánlású "BBB/Baa" kategória alsó szélén, "BBB mínusz", illetve "Baa3" osztályzatokkal tartja nyilván. Az S&P és a Moody′s a magyar osztályzatokra negatív kilátást tart érvényben, a Fitch ugyanakkor hétfő óta stabil kilátással listázza a magyar adósbesorolást.

    A Moody′s tavaly december elején rontotta egyszerre két fokozattal az addigi "Baa1"-ról "Baa3"-ra hosszú távú magyar adósosztályzatát, amely megfelel az S&P és a Fitch egyaránt "BBB mínusz" osztályzatának.

    A Fitch Ratings december 23-án jelentett be egy fokozatú leminősítést Magyarországra.

    A két másik hitelminősítőnél továbbra is érvényes negatív kilátás kockázata az, hogy ha a Moody′s vagy a Standard & Poor′s közül bármelyik tovább rontja a magyar besorolásokat, azzal Magyarország ezeknél a cégeknél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, spekulatív - a piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett - kategóriába. Ez kötvényeladási nyomást is okozhatna, mivel sok alapkezelő - főleg nyugdíjalapok - számára kizárólag olyan kötvények vásárlása megengedett, amelyekre mindegyik hitelminősítő befektetési ajánlású osztályzatot tart érvényben, vagy legalábbis az adóskockázati besorolások átlaga eléri a befektetési szintet.

    Jelenleg két EU-tagállamnak - Romániának és Görögországnak - vannak nem befektetői ajánlású besorolásai. Görögország az egyetlen euróövezeti tagország, amelyre "bóvli" adósosztályzatokat tartanak érvényben a hitelminősítők.

    A görög adóssághelyzet megítélését jelzi, hogy a Moody′s Investors Service a múlt héten igen agresszív, egyszerre három fokozatú osztályzatrontással a már rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető "Caa1" szintre süllyesztette Görögország államadósi besorolását, arra a véleményére hivatkozva, hogy legalább 50 százalékos a kockázata Görögország törlesztésképtelenné válásának.

    A "Caa1"-es besorolás azt jelenti, hogy Görögország osztályzata a Moody′s nyilvántartásában immár hét fokozattal alacsonyabb a befektetési ajánlású alapszintnél, a "Baa3"-nál. Mivel a Moody′s Magyarország szuverén adósságát is "Baa3" szinten tartja nyilván, a görög adóskockázati besorolás így jelenleg hét fokozattal rosszabb Magyarországénál e hitelminősítő listáján.

    A megítélésbeli különbséget jelzi az is, hogy Görögországnak jelenleg semmiféle finanszírozási hozzáférése nincs a nemzetközi tőkepiacokhoz. Magyarország ugyanakkor - ahogy a hétfői kilátásjavításhoz fűzött elemzésében a Fitch Ratings is kiemelte - a tavasszal kibocsátott dollár- és eurókötvényekkel már teljesítette 2011-re szóló külső finanszírozási tervét, ráadásul a kötvényeket viszonylag alacsony felárakkal sikerült kibocsátani, az euróövezeti periféria magasan eladósodott országaival kapcsolatos piaci aggodalmak ellen

MTI