- A Bloomberg felfüggesztette állásából azt az újságíróját, akinek le nem közölt cikke kapcsán nemrégiben öncenzúrával vádolták meg az amerikai hírügynökséget, mivel az írást állítólag politikai okokból nem jelentették meg - írta a The New York Times (NYT) című amerikai napilap.
Az ügy főszereplője a hírügynökség Hongkongban dolgozó újságírója, a többszörös díjnyertes Michael Forsythe, aki Kínáról szóló tényfeltáró cikkeiről vált ismertté. A Bloomberg két, neve elhallgatását kérő alkalmazottja elmondta, hogy a férfit a menedzserekkel való találkozója során felfüggesztették.
A vezetői döntést néhány nappal azután hozták, hogy több napilap, például a NYT is arról kezdett cikkezni, hogy a Bloomberg szerkesztői, köztük Matthew Winkler főszerkesztő, október végén úgy határoztak, hogy nem jelentetik meg Forsythe írását, mert attól féltek, hogy a hírügynökséget ezért kiutasíthatják Kínából.
Forsythe és egyik, Shai Oster nevű kollégája Kína egyik leggazdagabb embere és a Kínai Kommunista Párt vezető beosztású tisztségviselői közötti pénzügyi kapcsolatokról készített tényfeltáró riportot. Winkler tagadja, hogy a cikket nem akarták publikálni.
Az egyik vezető szerkesztő elismerte, hogy az anyagot végül nem jelentették meg, de annak oka elmondása szerint az volt, hogy még nem volt kész publikálásra. Más források szerint viszont ez csak ürügy, a lap igazgatói attól tartottak, hogy ha nem gyakorolnak öncenzúrát, piacot veszíthetnek az ázsiai országban.
Az alkalmazottak közölték, hogy előző héten behívták a hongkongi Bloomberg iroda azon munkatársait, akik a cikken dolgoztak, és kérdéseket tettek fel nekik. Szerdán a tizenhárom éve a hírügynökségnél dolgozó Forsythe-ot arra kérték, hogy menjen fel arra az emeletre, ahol a személyzeti osztály található, ezután nem tért vissza a szerkesztőségi terembe.
A férfi felfüggesztéséről szóló hírek elsőként a The New York Post című amerikai napilap pénteki számába voltak olvashatóak. Sem Forsythe, sem a Bloomberg illetékesei nem nyilatkoztak az ügyben.
A Bloomberg honlapja előző év júniusában Kínában elérhetetlenné vált. A gazdasági és pénzügyi hírügynökség feltevése szerint a kínai hatóságok azért blokkolják a portált, mert tudósítást tett közzé Hszi Csin-ping kínai elnök családjának vagyonáról.
Az elnök családjának vagyoni helyzetéről szóló cikk első számú szerzője ugyancsak Forsythe volt. Ezért a munkáért a Bloomberg megkapta a rangos George Polk amerikai újságírói díjat, valamint több más kitüntetésben is részesült.